• TRÓJMIASTO I OKOLICE
 • Powierzchnia paneli słonecznych jest dość delikatna, dlatego producenci stosują szkło ochronne, aby uniknąć uszkodzenia segmentów roboczych. Zainstalowanie paneli słonecznych na dachu budynku pozwala znacznie zaoszczędzić na kosztach energii elektrycznej. 

  Jednak część producentów twierdzi, że  aby zachować efektywne działanie, powierzchnię paneli należy je regularnie czyścić. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na pytania czym myć panele fotowoltaiczne i czy w ogóle je myć?

  Kiedy i jak myć panele fotowoltaiczne?

  Trudność polega nie tylko na pracy na wysokości, ale także na technologiach czyszczenia. Jeśli panele słoneczne nie zostaną odpowiednio wyczyszczone, utracą wydajność, a w skrajnych przypadkach będą wymagały naprawy. Najlepszy czas na mycie paneli fotowoltaicznych to wiosna/lato. W zależności od tego, jak wyglądała zima, panele mogą mieć różny stopień zanieczyszczenia, a strata w produkcji spowodowana zanieczyszczeniem oznacza stratę inwestycji. 

  Czyszczenie paneli słonecznych nie jest łatwym zadaniem, ponieważ moduły słoneczne montowane są na dachach. Nawet jeśli panele słoneczne są zainstalowane na ziemi (jak w dużych elektrowniach sieciowych), pojawia się problem czyszczenia dużych powierzchni w sposób skuteczny. W zależności od stopnia zabrudzenia choćby jednego panelu mogą one generować znaczne straty. W niektórych przypadkach zanieczyszczony panel może produkować o 30% mniej energii.

  mycie paneli fotowoltaicznych

  Jak przebiega profesjonalne czyszczenie fotowoltaiki?

  Niektórzy producenci zalecają comiesięczne czyszczenie paneli, a także regularne zamiatanie z nich śniegu zimą, my się jednak z tą ideą nie zgadzamy. Panele fotowoltaiczne nie powinny być czyszczone co miesiąc. Przy obecnie panujących warunkach atmosferycznych w ciągu roku, wystarczy myć je raz do roku. 

  Jeżeli chodzi o same zanieczyszczenia. Odpowiednio zlokalizowana fotowoltaika nie brudzi się w sposób istotnie wpływający na jej funkcjonalność. Problemem może być umiejscowienie jej w pobliżu placów budowy czy innego miejsca potencjalnych zanieczyszczeń.

  Ale jeżeli już myć- to jak?

  • używaj tylko deszczówki lub wody zdemineralizowanej, nie można korzystać ze zwykłej wody, gdyż osad w niej zawarty może zostać na szybie i zmniejszyć  jej przepuszczalność świetlną;
  • nie należy myć pod ciśnieniem, gdyż można uszkodzić w ten sposób ogniwa;
  •  nie używaj twardych szczotek do czyszczenia szkła – mogą zarysować powierzchnię;
  •   zrezygnuj z agresywnych chemikaliów, szkło nie zawsze odpowiednio na nie reaguje;
  •  przed czyszczeniem mechanicznym warto polać panele wodą bez kontaktu ze szmatami i szczotkami;
  • nie czyścić na mokro w przypadku mrozu, może to spowodować uszkodzenie szyby.

  Jak odbywa się profesjonalne czyszczenie?

  O ile jesteś w stanie samodzielnie wyczyścić panele z kurzu raz w miesiącu, to około raz w roku możesz zamówić profesjonalne czyszczenie. Przy pomocy odpowiednich narzędzi pracownicy wyspecjalizowanej firmy wyczyszczą panele słoneczne z kurzu, uporczywego brudu. Zalety profesjonalnego czyszczenia to:

  •   brak ryzyka uszkodzenia;

  •   zapewnienie maksymalnej wydajności po umyciu;

  •   wykonywanie prac na wysokości z zachowaniem środków bezpieczeństwa;

  •   używanie odpowiednich narzędzi, które nie porysują szkła;

  Jak już wspomnieliśmy wyżej z  reguły do czyszczenia modułów używa się deszczówki lub wody zdemineralizowanej. Dzięki temu doskonały efekt mycia uzyskuje się bez użycia środków chemicznych. Gdy panel słoneczny jest czyszczony w ten sposób, uzyskuje się maksymalną przepuszczalność światła, a co za tym idzie, maksymalne wytwarzanie energii.

  Konserwacja fotowoltaiki

   

  Ciągłość i wysoka niezawodność pracy paneli jest możliwa pod warunkiem właściwej ich konserwacji. W jej skład wchodzi diagnostyka zarówno wszystkich urządzeń technicznych zainstalowanych na stacji, jak i poszczególnych jej elementów (moduły słoneczne, falowniki, transformatory itp.). Wykonywanie okresowych rutynowych konserwacji i napraw przewidzianych w specyfikacji sprzętu. Monitorowanie stanu i wytrzymałości konstrukcji metalowych, na których mocowane są panele słoneczne, łączników i połączeń gwintowanych.

   

  Pamiętajmy, że częściej  niż samo mycie należy sprawdzić wizualnie stan paneli.  Czy nie są zabrudzone przez  liście, odchody ptaków lub inne większe zabrudzenia na modułach. Takie sprawdzanie powinno być podstawą dbania o kondycję naszej fotowoltaiki. 

   

   

  Kategorie: Technologia