• TRÓJMIASTO I OKOLICE
 • Zastanawiasz się nad instalacją paneli fotowoltaicznych, ale masz wątpliwości? Z artykułu dowiesz się: Jak działają panele fotowoltaiczne? Jakie jest nasłonecznienie w Polsce i od czego zależy? Odpowiemy też na pytanie: Czy inwestycja w fotowoltaikę jest opłacalna w naszym kraju? Czytaj dalej.

  Nasłonecznienie w Polsce a fotowoltaika

  Fotowoltaika na dachu.

  Fotowoltaika jest technologią pozwalającą przetworzenie energii słonecznej na energię elektryczną. Działanie paneli jest więc niemożliwe bez słońca, a im go więcej tym wydajniej pracują. Wiele osób obawia się, że nasłonecznienie w Polsce może nie być wystarczające do efektywnego i opłacalnego działania fotowoltaiki. Te obawy nie mają jednak potwierdzenia w praktyce. Średnie nasłonecznienie w Polsce wynosi 1000 kWh/m2, co jest wystarczające do tego by instalacja paneli fotowoltaicznej była opłacalna.

  Od czego zależy stopień nasłonecznienia?

  Poziom nasłonecznienia w Polsce jest dość zróżnicowany, przykładowo najbardziej nasłoneczniony jest południowo – wschodni obszar kraju a najmniej północny. Czynnikami wpływającymi na te zależności są:

  • ukształtowanie terenu;
  • szerokość geograficzna;
  • roślinność;
  • zanieczyszczenie powietrza;
  • mikroklimat;
  • rodzaj zabudowań.

  Pomimo, że średnie nasłonecznienie różni się w zależności od lokalizacji, to warunki klimatyczne w każdym rejonie Polski pozwalają na efektywne korzystanie z paneli fotowoltaicznych.

  Panele fotowoltaiczne – jak działają?

  Panele fotowoltaiczne wykorzystują odnawialną energię słoneczną do przetworzenia jej w prąd. To nie tylko ekologiczny ale również praktycznie darmowy sposób na pozyskanie energii elektrycznej. Jak to działa?

  full black, panele fotowoltaiczne
  Fotowoltaika na dachu.

  Moduły elektryczne zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych, które zamieniają energię z promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Takie zjawisko nazywa się efektem fotowoltaicznym. Wytworzony w ten sposób prąd stały przepływa następnie przez falownik aby zamienić się w prąd przemienny, czyli taki jaki obecny jest w gniazdkach elektrycznych. Pozyskaną w ten sposób energię można zużywać na bieżąco bądź magazynować.

  Panele fotowoltaiczne – czy to się opłaca?

  Moc paneli fotowoltaicznych określana jest w konkretnych warunkach, uznawanych za optymalne do ich prawidłowej pracy. Są to odpowiednio: nasłonecznienie w wysokości 1000 kWh/m2 i temperatura ogniwa w wysokości 25 C. Powyżej tej temperatury wydajność paneli spada i wbrew pozorom gorący klimat, krajów położonych na południu europy wcale nie sprzyja instalacjom fotowoltaicznym. Gorąca, bezwietrzna pogoda może wręcz prowadzić do przegrzewania się ogniw. 

  Nowoczesne instalacje fotowoltaiczne są w stanie efektywnie pracować nawet przy zachmurzeniu. Wystarczy niewielka ilość światła przebijającego się przez chmury aby uruchomić produkcję energii elektrycznej. 

  Jak już wspomnieliśmy wcześniej, średnie nasłonecznienie w Polsce wynosi 1000 kWh/m2, czyli dokładnie tyle ile stosuje się przy testach paneli fotowoltaicznych. Nie ulega więc wątpliwości,że zastosowanie tego rozwiązania w naszym kraju jest opłacalne i będzie działać efektywnie. Fotowoltaika to wytchnienie dla planety oraz w  dłuższej perspektywie także spora oszczędność. 

  Kategorie: Technologia