GDAŃSK, SOPOT, GDYNIA, POMORSKIE
INSTALACJE FOTOWOLTAICZNE DLA ROLNIKÓW – KORZYŚCI

Rosnące ceny prądu oraz nowe, dodatkowe opłaty negatywnie wpływają na sytuację finansową wielu rolników. Inwestycja w odnawialne źródła energii to skuteczna metoda, która może zredukować wysokość rachunków Dodatkowo, w obecnych czasach rolnicy coraz częściej zwracają uwagę na nowoczesne rozwiązania, które mogą przyczynić się do zwiększenia efektywności ich działalności. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem są odnawialne źródła energii takie jak: instalacja fotowoltaiczna, magazyny energii czy pompy ciepła. Oszczędności finansowe na rachunkach za energię, możliwość generowania dodatkowego dochodu, dostęp do programów wsparcia finansowego i troska o środowisko to główne argumenty przemawiające za instalacją OZE.

FOTOWOLTAIKA DLA ROLNIKÓW TO SZYBKI ZWROT INWESTYCJI ORAZ NIEZALEŻNOŚĆ!

Agrofotowoltaika – energia dla rolnictwa

Nowe możliwości i jeszcze większe korzyści

Agrofotowoltaika to wykorzystanie danego obszaru ziemi zarówno do produkcji rolnej jako zastosowania podstawowego i produkcji energii elektrycznej z zamontowanej instalacji fotowoltaicznej jako zastosowania wtórnego. Konstrukcja opiera się na instalacji fotowoltaicznej, która wykorzystuje moduły przepuszczające światło umieszczone na konstrukcjach wyższych od tych powszechnie stosowanych na gruntach. Dzięki temu, pod panelami można uprawiać rolę, hodować kwiaty, warzywa, owoce, zboża.

Korzyści wynikające z agrofotowoltaiki:

  • ograniczenie kosztów zużycia energii elektrycznej
  • uniezależnienie od dostawców energii
  • zwiększenie możliwości wykorzystywania gleb rolnych
  • zmniejszenie erozji gleby
  • wzrost wydajności upraw

Zalety agrofotowoltaiki

zapewniają zielony prąd, który można wykorzystać do nawadniania lub innych celów w gospodarstwie. Konstrukcje są stabilne i mocne – dlatego przynoszą znacznie lepszy efekt niż w przypadku osłaniania plantacji folią, czy tkaninami. Są też znacznie bardziej odporne na intensywne zjawiska pogodowe, typu wichury, czy grad. Znakomicie chronią uprawy przed nadmiernym słońcem, a dodatkowe zacienienie korzystnie wpływa na wilgotność gleby, zmniejszając parowanie. W związku z postępującymi zmianami klimatu ta zaleta konstrukcji agrofotowoltaicznej z czasem może nabrać jeszcze większego znaczenia.

Takie instalacje przynoszą podwójne korzyści – produkują zieloną energię, którą można np. wykorzystać do zasilenia gospodarstw lub przesłać do sieci, a także w trwały sposób zabezpieczają uprawę przed niecodziennymi zjawiskami pogodowymi.

Ulga w podatku rolnym

Dzięki uldze inwestycyjnej, każdy rolnik może odliczyć 25% nakładów związanych z instalacją fotowoltaiczną. W ramach tej ulgi rolnik może nie płacić podatku nawet przez 15 lat.

Niezależność

Stale rosnące ceny prądu to problem zarówno osób fizycznych, firm oraz rolników. Rolnicy, którzy mają własną instalację fotowoltaiczną, stają się bardziej niezależni energetycznie. Instalacja fotowoltaiczna pozwala uniezależnić się od podwyżek cen energii elektrycznej oraz daje większą pewność i kontrolę nad dostępem do energii elektrycznej.

Zwiększenie wartości gospodarstwa

Fotowoltaika istotnie zwiększa wartość nieruchomości, co może przynieść korzystne skutki w przypadku sprzedaży gospodarstwa. Gospodarstwo staje się bardziej atrakcyjne dla potencjalnych nabywców, a inwestowanie w odnawialne źródła energii wpływa na pozytywny wizerunek gospodarstwa rolnego.

Pełne wykorzystanie nieużytków

Montaż instalacji fotowoltaicznej możliwy jest zarówno na dachach budynków gospodarczych, jak i na gruncie, np. przy wypasie zwierząt lub przy polu uprawnym.

Dofinansowania dla rolników

Oferujemy wsparcie we wszystkich formalnościach związanych z uzyskaniem dofinansowania

interest

AgroEnergia

Zwrot nawet do 15 000 zł na instalację o mocy 10-10 kW, instalacja o mocy 30-50 kW zwrot do 25 000 zł

forest

Energia dla wsi

Pożyczka do 25 mln zł – do 100% kosztów kwalifikowanych dla instalacji fotowoltaicznych.
Dotacja do 20% do magazynu energii

piggy bank

Ulga podatkowa dla rolników

Zwrot podatku do 25%

Więcej informacji na temat dofinansowań znajdziesz na naszej stronie w zakładce – Finansowanie.