POMPA CIEPŁA POMORSKIE DLA TWOJEGO DOMU

Pompy ciepła to urządzenia, które odzyskują energię z otoczenia i przekazują ją do naszych systemów grzewczych. Za pomocą pompy ciepła możemy ogrzać budynek, schłodzić go oraz  przygotować ciepłą wodę użytkową. Szeroka gama rozwiązań pozwala na zastosowanie PC zarówno w nowych budynkach, jak i tych, w których planowana jest wymiana kotłowni. Mogą być jedynym źródłem ciepła, jednak doskonale współpracują z innymi urządzeniami. Są w pełni automatyczne, a wbudowany moduł WIFI pozwala na zdalne sterowanie przez aplikację zainstalowaną na smartfonie. Atrakcyjne dofinansowanie z ogólnopolskiego programu Czyste Powietrze oraz Moje Ciepło pozwala znacznie obniżyć koszt instalacji pompy ciepła, a darmowa energia z fotowoltaiki umożliwia ogrzanie domu zupełnie za darmo.

.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie zapewniające energię do ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody użytkowej. Zasada działania pompy ciepła przypomina działanie lodówki, jednak zamiast oddawać ciepło na zewnątrz, jednostka zewnętrzna pobiera strumień powietrza, który następnie w procesie sprężania uzyskuje temperaturę około 60-70 stopni C czynnika grzewczego. Tak sprężone powietrze, o podwyższonej temperaturze wędruje do układu grzewczego Twojego domu. Pompa ciepła sprawdzi się zarówno w nowym budownictwie jak również w obiektach modernizowanych. W połączeniu z fotowoltaiką daje możliwość uzyskania darmowego i ekologicznego ogrzewania w Twoim domu. Więcej informacji na temat pomp ciepła – żywotność oraz bezpieczna eksploatacja znajdziesz na naszym blogu.

Od czego zależy sprawność pompy ciepła?

Sprawność pompy ciepła to kluczowy wskaźnik, który pozwala ocenić, jak efektywnie urządzenie zamienia energię elektryczną na ciepło. Oznacza to, ile ciepła może dostarczyć do wnętrza budynku w stosunku do ilości energii elektrycznej, którą zużywa. Sprawność pompy ciepła jest często wyrażana poprzez parametry COP czy SCOP. Rozumienie tych wskaźników jest kluczowe przy wyborze odpowiedniej pompy ciepła, ponieważ od tego będzie zależeć wysokość rachunków za prąd w każdym kolejnym sezonie grzewczym. Więcej informacji na temat wyżej wymienionych parametrów znajdziesz na naszym blogu – TUTAJ.

W przypadku sprawności istotną kwestią jest poprawny dobór oraz instalacja pompy ciepła. Każdy błąd w instalacji może obniżyć jej sprawność. Właściwa izolacja i prawidłowe połączenia hydrauliczne i elektryczne są niezbędne. Odpowiedni dobór pompy ciepła pozwala w ekologiczny i oszczędny sposób zapewnić komfort cieplny w każdych warunkach pogodowych.

Pompa Ciepła + instalacja fotowoltaiczna = sprawdzone rozwiązanie dla Twojego domu!

Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię elektryczną ze słońca, pompa ciepła do podgrzewania wody wykorzystuje sprężone powietrze, natomiast do zasilania pompy niezbędna jest energia elektryczna. Łącząc ze sobą te dwie instalacje możesz ograniczyć wydatki związane z utrzymaniem domu do minimum. Wynika to z faktu, że instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd, który następnie wykorzystywany jest przez pompę ciepła. Oprócz wysokich oszczędności zyskujesz bezpieczeństwo przed nieustannymi podwyżkami kosztów utrzymania domu.

Split czy monoblok?

Z technicznego punktu widzenia zasada działania powietrznej pompy ciepła typu split i monoblok jest taka sama. Główną różnicą która występuję, jest umiejscowienie elementów układu chłodniczego. W pompie typu monoblok cały układ chłodniczy (parownik, sprężarka, skraplacz, zawór rozprężny) znajduje się w jednej, zewnętrznej jednostce. Pompa typu split ma dwie jednostki – zewnętrzną, w której znajdują się sprężarka, parownik, zawór rozprężny oraz wewnętrzną, w której znajduje się skraplacz. Obie jednostki są połączone rurami gazowymi. W pompie ciepła typu monoblok pomiędzy jednostką zewnętrzną a budynkiem transportowana jest woda. Jest to największa wada pomp typu monoblok, gdyż w niesprzyjających okolicznościach może dojść do zamarznięcia wody i uszkodzenia układu. Aby temu przeciwdziałać należy wykorzystać zawory antyzamarzaniowe (więcej informacji na temat zaworów antyzamarzaniowych znajdziesz TUTAJ). Z drugiej strony pompa typu monoblok jest łatwiejsza w montażu (m.in. jej montaż nie wymaga specjalnych uprawnień FGAZ) a jednostki mogą osiągać wyższe moce.

Zarówno pompy monoblok jak i split można łączyć w kaskady, czyli układy kilku jednostek, co pozwala uzyskać moce instalacji >100kW.

Jedną z czynności, jaką warto wykonać zarówno w przy montażu pompy ciepła w nowym, jak i już istniejącym budynku jest przepłukanie instalacji. A po więcej informacji na ten temat zapraszamy TUTAJ.

Co zyskujesz posiadając pompę ciepła?

Posiadając pompę ciepła, można cieszyć się wieloma korzyściami, zarówno ekonomicznymi, jak i ekologicznymi. Pompa ciepła jest jednym z najbardziej efektywnych systemów grzewczych dostępnych na rynku. Wykorzystuje energię cieplną z otoczenia, co oznacza niższe rachunki za ogrzewanie w porównaniu do tradycyjnych systemów opartych na spalaniu paliw kopalnych. Pompy ciepła nie emitują spalin ani gazów cieplarnianych w miejscu użytkowania. To ekologiczne rozwiązanie, które pomaga zmniejszyć wpływ na zmiany klimatyczne. Pompy ciepła mogą być wykorzystywane zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia pomieszczeń. Mają funkcję odwracalną, co oznacza, że można je wykorzystywać przez cały rok.

Pompę ciepła zainstalować można zarówno w nowym, jak i w modernizowanym budynku. Montaż pompy ciepła powietrze-woda jest niemal bezinwazyjny – nie wymaga skomplikowanych prac ziemnych, wykonywania odwiertów czy dostępu do wód gruntowych. Może ona zostać również podłączona do istniejącej instalacji grzewczej, w których odbiornikami ciepła są np. kaloryfery (o tym jakie grzejniki dobrać do pompy ciepła znajdziesz TUTAJ).

Obowiązek wymiany starych źródeł ciepła – uniknij mandatu, zainwestuj w ekologiczne źródło ciepła!

Z uwagi na zły stan powietrza w sezonie zimowym, pomorski samorząd podjął konkretne działania. Sejmik województwa pomorskiego przyjął tzw. uchwały antysmogowe. Obowiązkiem wszystkich mieszkańców województwa, jest wymiana starych źródeł ciepła. Bezklasowe kotły, czyli tzw. kopciuchy, które nie spełniają żadnych norm emisji, należy wymienić, a za niedopełnienie tego obowiązku grozi wysoka kara. Do kiedy trzeba dokonać wymiany pieców bezklasowych?

Harmonogram:

od dnia 1 września 2024 roku dla instalacji, które nie spełniają wymagań w zakresie standardów emisyjnych odpowiadających kl. 3 pod względem granicznych wartości emisji pyłu wg normy PN-EN 303- 5:2012

od dnia 1 września 2026 roku dla instalacji nie spełniających wymagania w zakresie standardów emisyjnych odpowiadających klasie 3 i 4 pod względem granicznych wartości emisji pyłu wg normy PN-EN 303-5:2012

W przypadku miasta Sopot termin wymiany kotła jest inny:

od dnia 1 stycznia 2024 roku w instalacjach dopuszcza się stosowanie wyłącznie następujących rodzajów paliw: biomasy stałej o wilgotności poniżej 20 proc., paliwa gazowego, gazu płynnego LPG, lekkiego oleju opałowego.

Nie wiesz jakie źródło ciepła wybrać? Z jakiej dotacji warto skorzystać?

Więcej informacji znajdziesz w poniższym artykule! Sprawdź koniecznie!

Zalety pompy ciepła:

Ekonomia

 • Najniższe rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę dla domu i firmy
 • Dodatkowe oszczędności przy połączeniu z instalacją fotowoltaiczną
 • Możliwości skorzystania z narzędzi wsparcia takich jak dofinansowania w ramach programów Czyste Powietrze czy Moje Ciepło, a także ulgi termomodernizacyjnej
 • Zmniejszenie nakładów na przygotowanie nowego budynku pod ogrzewanie – brak konieczności wykonywania przyłączy, komina, kotłowni

Bezpieczeństwo i wygoda

 • Uniezależnienie się od cen paliw kopalnych takich jak gaz, węgiel czy ekogroszek
 • Wyeliminowanie ryzyka zaczadzenia czy wybuchu
 • Bezobsługowość urządzenia – nie musisz zamawiać, transportować, składować czy dokładać opału do pieca
 • Możliwość użycia funkcji chłodzenia

Ekologia

 • Oszczędność energii dzięki efektywnej technologii pompy ciepła – większość energii uzyskiwana jest ze środowiska
 • Wyeliminowanie zanieczyszczeń związanych z ogrzewaniem wytwarzanych w domu czy firmie

Oferujemy wsparcie we wszystkich formalnościach związanych z uzyskaniem dofinansowania

Aktualne dotacje na pompy ciepła:

interest

Mój prąd 5.0

do 19 400 zł na pompę ciepła

forest

Czyste powietrze

do 37 000 na pompę ciepła

piggy bank

Ulga termomodernizacyjna

Zwrot podatku do 32%

eco house

Moje ciepło

do 7 000 zł na pompę ciepła

Więcej informacji na temat dofinansowań znajdziesz na naszej stronie w zakładce – Finansowanie.

Dlaczego warto skorzystać z naszych usług?

 • Odpowiedni dobór pompy ciepła – każdorazowo przeprowadzamy u klienta audyt, korzystamy z profesjonalnego oprogramowania, szczegółowo omawiamy z klientem proponowane rozwiązania i możliwości
 • Atrakcyjny wachlarz proponowanych rozwiązań i producentów
 • Pomoc z załatwieniem wszystkich formalności związanych z dofinansowaniem „CZYSTE POWIETRZE”, „MOJE CIEPŁO” oraz ulgą termomodernizacyjną
 • Szybka i bezproblemowa instalacja
 • Krótki czas oczekiwania na realizację inwestycji
 • Stały kontakt z klientem, doradztwo i wsparcie na każdym etapie inwestycji
 • Możliwość kompleksowej obsługi – montaż pomp ciepła, fotowoltaiki, klimatyzacji, ładowarki do samochodów elektrycznych przez jedną firmę
 • Możliwość finansowania inwestycji – współpracujemy z bankami …. Oraz leasingiem

W Sollab klient uzyskuje optymalne rozwiązania w atrakcyjnych cenach

Przykładowe ceny instalacji pomp ciepła:

Powietrzna pompa ciepła BRUTTO (8% VAT) wraz z montażem już od 29 900 zł.

Pompy ciepła pomorskie – pompy powietrzne

Pompy ciepła powietrze-woda to jedne z najczęściej stosowanych rozwiązań. W tym przypadku, pompa pobiera energię z powietrza za pomocą specjalnej jednostki zewnętrznej, składającej się z parownika i skraplacza. Parownik jest umieszczony na zewnątrz budynku i odpowiada za pozyskiwanie ciepła z powietrza, natomiast skraplacz przekształca energię na ciepło ogrzewające wodę, która jest dostarczana do budynku. Istnieją również pompy ciepła typu powietrze-powietrze, które pobierają ciepło z zewnątrz i kierują je bezpośrednio do wnętrza pomieszczeń.

Efektywność powietrznej pompy ciepła jest zależna od temperatury na zewnątrz: im niższa temperatura, tym większą pracę musi wykonać pompa ciepła i tym większej ilości energii elektrycznej potrzebuje, aby zapewnić tą samą ilość ciepła.

Pompy ciepła pomorskie – pompy gruntowe

Pompy ciepła gruntowe to inny rodzaj urządzeń, które pozyskują ciepło z gleby. W tym przypadku, specjalna sonda jest wkopana w grunt i odpowiada za przechwycanie energii, która następnie jest przekształcana na ciepłą wodę, dostarczaną do budynku. Te pompy ciepła są bardzo efektywne, ponieważ gleba jest stabilnym źródłem temperatury, co pozwala na utrzymanie wysokiej wydajności przez cały rok. Dodatnia temperatura gruntu utrzymuje się nawet w przypadku spadku temperatur na zewnątrz poniżej 0 stopni Celsjusza.

Gruntowe pompy ciepła dzielimy na dwa rodzaje:

 • z kolektorem poziomym – pętle rur z płynem niezamarzającym są ulokowane płytko pod powierzchnią ziemi, jednak na dużej powierzchni,
 • z kolektorem pionowym: w celu umieszczenia rur konieczne jest wykonanie odwiertów nawet na kilkadziesiąt metrów w głąb ziemi.

Wydajna inwestycja na lata – pompy ciepła pomorskie

W Polsce pompy ciepła coraz częściej są stosowane z powodu rosnących kosztów ogrzewania. Warto pamiętać, że inwestycja w pompę ciepła jest inwestycją w przyszłość, ponieważ pozwala na znaczne oszczędności energii i kosztów eksploatacji oraz przyczynia się do ochrony środowiska. Pompy ciepła dostępne w naszej ofercie są bardzo trwałe i niezawodne, co pozwala na długie, bezawaryjne korzystanie z nich.