Fotowoltaika w Elblągu cieszy się co raz to większą popularnością. Instalacje fotowoltaiczne są opłacalne dla klientów zarówno indywidualnych, jak i biznesowych. Stale rosnące ceny prądu to główny czynnik zachęcający mieszkańców Elbląga do inwestycji w panele fotowoltaiczne.

Panele fotowoltaiczne Elbląg – pora na ekologiczne rozwiązania

Ostatnio panele słoneczne zyskują coraz większą popularność. Jest tak nie bez powodu. Systemy fotowoltaiki pozwalają wiele oszczędzić, a także możemy zaliczyć się do grona osób, które troszczą się o Ziemię. Co więcej, montaż paneli słonecznych we własnym domu daje możliwość uniezależnienia się od dostawcy prądu.

Technologia fotowoltaiczna bardzo zyskuje na rozgłosie. W okolicy możesz zobaczyć coraz więcej budynków z instalacją fotowoltaiczną na dachu, nie brakuje również instalacji słonecznych na gruncie. Wiele osób na pewno myśli skąd bierze się tak duży sukces fotowoltaiki. Należy zatem rozpocząć od tego, jak ona działa.

Czym są panele fotowoltaiczne? Jak działa fotowoltaika?

Fotowoltaika to nic innego jak spożytkowanie promieniowania słonecznego do wytworzenia prądu. Uzyskaną energię możesz wykorzystać nie tylko do zasilenia różnych urządzeń elektrycznych, które posiadamy we własnym domu, ale również do podgrzewania wody lub ogrzewania budynku, który zamieszkujemy.

Kluczowym elementem, którego potrzebujemy do wygenerowania prądu są moduły fotowoltaiczne, często potocznie nazywane panelami fotowoltaicznymi. Montowane są one najczęściej na dachu domu. W dużej części przypadków nie nie jest wymagane wzmacnianie elementów konstrukcyjnych dachu – dzieje się tak tylko gdy mamy do czynienia ze starszymi budynkami.

W panelach fotowoltaicznych dochodzi do zjawiska fotowoltaicznego, które polega na przekształceniu energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Ładunek elektryczny jest przewodzony w ogniwach, które stworzone są z materiału półprzewodnikowego. Jednym z często używanych materiałów do budowy ogniw jest krzem.

Elbląg – Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Panele słoneczne dzielą się na parę grup: moduły monokrystaliczne oraz moduły polikrystaliczne. Moduły monokrystaliczne odznaczają się najwyższą klasą a także wydajnością działania wśród innych modułów. Te moduły są zbudowane z jednego kryształu krzemu. Dzięki dość małym kosztom produkcji moduły monokrystaliczne są w obecnym czasie jednymi z najbardziej popularnych. Z kolei proces produkcji modułów polikrystalicznych jest nieco prostszy. Powstają one z czystego półprzewodników krzemu. Szacunkowo wydajność paneli polikrystalicznych, w przeciwieństwie do monokrystalicznych, jest mniejsza o 3%.

Czy zastosowanie instalacji fotowoltaicznej jest rzeczywiście ekologiczne?

Oczywiście. Instalacja fotowoltaiczna nie wymaga żadnych pomocniczych źródeł energii, oraz nie ma szkodliwego wpływu na środowisko. Jednym z powodów, dla których ludzie decydują się na montaż instalacji fotowoltaicznej jest fakt, iż jest ona całkowicie ekologiczna oraz nie wiąże się ze skażeniem ekosystemu.

Czy jest się czego bać? Jakie obawy mogą mieć inwestorzy fotowoltaiki w Elblągu?

Wśród ewentualnych kupców paneli fotowoltaicznych przekazywanych jest wiele plotek, które są niestety często powielane. Jakie są to mity?

Mit 1: W Polsce jest za mało słońca na zastosowanie paneli fotowoltaicznych

Jest to najczęściej powtarzany mit, który całkowicie nie ma odzwierciedlenia w praktyce. Jako wieloletni fachowcy od instalacji paneli w Elblągu możemy z pełną stanowczością zaprzeczyć. Nasi klienci są zadowoleni i po paru sezonach uzyskują stuprocentowe uniezależnienie od dostawców prądu.

Ponadto, Polska ma zbliżone nasłonecznienie do Niemiec, które są liderem wśród państw korzystających z instalacji fotowoltaicznych w Europie.

Mit 2: Inwestycja w fotowoltaikę nie opłaca się

To nieprawda. Istnieje masę dotacji oraz ulg na zamontowanie paneli fotowoltaicznych, dzięki temu poniesione koszty zwracają się jeszcze szybciej. Ponadto powinno się wziąć pod uwagę fakt, iż z roku na rok ceny za prąd zwiększają się, a czas spłaty inwestycji zmniejsza się.

Mit 3: Panele fotowoltaiczne nie ogrzeją twojego domu w pochmurny dzień

Faktem jest, że najkorzystniejsza pogoda dla instalacji fotowoltaicznej to słoneczny dzień. Lecz w pochmurny dzień panele słoneczne też będą spełniać swoje zadanie. Zmniejszone promieniowanie słoneczne ma wpływ na sprawność systemu, lecz nie sprawia, iż instalacja nie funkcjonuje.

Zobacz realizacje w innych miastach: