Fotowoltaika Gdynia – ekologiczne i wydajne panele słoneczne

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną na terenie Gdyni to bardzo dobry pomysł! Stale rosnące ceny prądu oraz wprowadzane opłaty dodatkowe, zachęcają mieszkańców Gdyni do montażu paneli fotowoltaicznych.

Fotowoltaika Gdynia – ekologia w Twoim domu

W ostatnim czasie  panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większą sławą. Jest tak nie bez powodu. Systemy fotowoltaiczne pozwalają wiele oszczędzić oraz dołączamy do grona osób, które działają w trosce o Ziemię. Co więcej, zastosowanie instalacji fotowoltaicznej w domu daje możliwość uniezależnienia się od firm dostarczających prąd.



Technologia fotowoltaiczna mocno zyskuje na popularności. W sąsiedztwie można dojrzeć coraz więcej budynków z panelami słonecznymi na dachu, nie brakuje także instalacji fotowoltaicznych na gruncie. Wiele osób pewnie zadaje sobie pytanie, skąd bierze się tak duży sukces fotowoltaiki. Trzeba więc rozpocząć od tego, jak ona działa.

Czym są panele fotowoltaiczne? Gdynia – Jak działa fotowoltaika?

Fotowoltaika to właściwie wykorzystanie promieni słonecznych do wygenerowania prądu. Uzyskaną energię elektryczną możemy wykorzystać nie tylko do zasilenia wszystkich urządzeń elektrycznych, które posiadamy we własnym domu, ale również do podgrzania wody bądź ogrzewania budynku, w którym mieszkamy.

Głównym elementem, którego potrzebujemy do wytworzenia prądu są moduły fotowoltaiczne, często potocznie nazywane panelami słonecznymi. Instalowane są one zazwyczaj na dachu budynku. W dużej części przypadków nie ma potrzeby wzmacniania elementów konstrukcyjnych dachu – dzieje się tak, tylko kiedy mamy do czynienia ze starszymi budynkami.

W panelach fotowoltaicznych dochodzi do zjawiska fotowoltaicznego, które polega na przemianie energii słonecznej w prąd stały. Ładunek elektryczny jest przewodzony w ogniwach, które zbudowane są z materiału półprzewodnikowego. Jednym z często wykorzystywanych surowców do wytworzenia ogniw jest krzem.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych – Gdynia

Panele słoneczne można podzielić na dwie grupy: moduły monokrystaliczne i moduły polikrystaliczne. Moduły monokrystaliczne charakteryzują się wysoką jakością, a także sprawnością działania wśród wszystkich modułów. Te moduły zostały stworzone z jednego kryształu krzemu. Dzięki dość małym cenom produkcji moduły monokrystaliczne są współcześnie jednymi z najpopularniejszych. Z kolei proces produkcji modułów polikrystalicznych jest nieco mniej skomplikowany. Powstają one z czystych półprzewodników krzemu. Szacunkowo skuteczność modułów polikrystalicznych w stosunku do monokrystalicznych jest mniejsza o 3%.

Czy zastosowanie instalacji fotowoltaicznej jest rzeczywiście ekologiczne?

Oczywiście. Instalacja fotowoltaiczna nie potrzebuje żadnych dodatkowych źródeł energii, jak też nie ma szkodliwego wpływu na środowisko. Głównym z powodów, dlaczego ludzie decydują się na montaż paneli fotowoltaicznych jest fakt, że jest ona stuprocentowo ekologiczna oraz nie wiąże się z degradacją ekosystemu.

Fotowoltaika Gdynia – montaż instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna składa się z paneli słonecznych, które przetwarzają promienie słoneczne na energię elektryczną, oraz z inwertera, który przetwarza tę energię z prądu stałego na prąd zmienny, aby można było go używać w domu.

Montaż instalacji fotowoltaicznej jest prosty i trwa zazwyczaj kilka dni. W pierwszej kolejności trzeba wybrać odpowiednie miejsce na dachu lub na gruncie, gdzie będą zamontowane panele słoneczne. Następnie należy przeprowadzić audyt energetyczny, aby oszacować, jak duża powinna być instalacja, aby pokryć zapotrzebowanie na energię w danym budynku.

Po wyborze odpowiedniej lokalizacji i określeniu potrzebnej powierzchni wykonywany jest plan instalacji fotowoltaicznej, a później następuje montaż paneli słonecznych i inwertera. Montaż paneli słonecznych polega na przykręceniu ich do dachu lub do specjalnych konstrukcji na gruncie. Następnie należy podłączyć panele do inwertera i do sieci elektrycznej w budynku.

Zachęcamy do skorzystania z naszych usług montażu instalacji fotowoltaicznych. Nasz zespół doświadczonych profesjonalistów zapewni Ci najwyższą jakość usług i pomoże na każdym etapie inwestycji. Skontaktuj się z nami już dziś i rozpocznij swoją przygodę z fotowoltaiką.



Czy jest się czego bać? Jakie obawy mogą mieć inwestorzy fotowoltaiki w Gdyni?

Pośród potencjalnych nabywców paneli słonecznych przekazywanych jest sporo plotek, które są niestety często powielane. Jakie są to mity?

Mit 1: W Polsce jest za mało słońca na zastosowanie paneli fotowoltaicznych

Jest to najczęściej powtarzany mit, który całkowicie nie ma odzwierciedlenia w praktyce. Jako wieloletni fachowcy od montażu paneli w Gdyni możemy z pełną stanowczością zaprzeczyć. Często słyszymy przychylne opinie naszych klientów, którzy po kilku sezonach zyskują całkowite uniezależnienie od dostawców energii.

Ponadto Polska ma zbliżone warunki słoneczne do Niemiec, które są jednym z liderów instalacji fotowoltaicznych w Europie.

Mit 2: Koszt instalacji nie zwraca się, przez co inwestycja jest nieopłacalna

To nieprawda. Jest wiele dopłat oraz ulg na montaż paneli słonecznych, dzięki czemu poniesione koszty zwracają się jeszcze szybciej. Ponadto powinno się wziąć pod uwagę fakt, że z roku na rok ceny za prąd zwiększają się, a czas spłacania inwestycji się zmniejsza.

Mit 3: Panele fotowoltaiczne nie ogrzeją twojego domu w pochmurny dzień

Faktem jest, iż najlepsza pogoda dla instalacji fotowoltaicznej to słoneczny dzień, lecz w deszczowy dzień panele fotowoltaiczne także będą działać. Mniejsze promieniowanie słoneczne wpływa na sprawność instalacji, lecz nie sprawia, że instalacja nie działa.

Mit 4: Instalacja fotowoltaiczna nie pokryje zapotrzebowania gospodarstwa na prąd

Odpowiednio dobrana na podstawie fachowej oceny specjalistów instalacja fotowoltaiczna jest w stanie jest w stanie pokryć 100% zapotrzebowania na prąd każdego obiektu. Istotny jest dobrze przeprowadzony audyt fotowoltaiczny, który pozwoli na dopasowanie mocy instalacji.

Mit 5: Energia wytworzona ponad zapotrzebowanie marnuje się

Nie jest to prawda – każdą nadwyżkę prądu wyprodukowanego przez panele fotowoltaiczne możesz magazynować w sieci. Osoby indywidualne mają możliwość przechowywania w sieci elektrycznej nadwyżkę energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną. Później mają możliwość pobierania tej energii przez okres roku od wyprodukowania. Zakład Energetyczny w zamian pobierze część energii, która zostanie wprowadzona do sieci. Właścicielowi instalacji pozostanie około 70-80% nadwyżki.

Zobacz realizacje w innych miastach: