Mieszkasz w Kartuzach lub okolicach i myślisz nad instalacją fotowoltaiczną? Zacznij oszczędzać już dziś ! Fotowoltaika to dla mieszkańców Kartuz to niższe rachunki za prąd oraz dbałość o środowisko naturalne.
Fotowoltaika Kartuzy – ekologiczne rozwiązania dla twojego domu
W ostatnich latach panele fotowoltaiczne zyskują coraz większą popularność. Jest tak nie bez powodu. Systemy fotowoltaiczne dają mozliwość wiele zaoszczędzić, oraz możemy zaliczyć się do grona osób, które troszczą się o nasz klimat. Co więcej, zamontowanie Paneli fotowoltaicznych w domu daje możliwość uniezależnienia się od firm dostarczających prąd.
Fotowoltaika bardzo zyskuje na popularności. W okolicy można dostrzec coraz więcej domów z instalacją fotowoltaiczną na dachu, można spotkać też ogrom instalacji fotowoltaicznych na gruncie. Masa ludzi pewnie zastanawia się skąd wziął się tak ogromny sukces fotowoltaiki. Trzeba zatem rozpocząć od tego, jak ona funkcjonuje.
Czym są panele fotowoltaiczne? Jak działa fotowoltaika?
Fotowoltaika to właściwie spożytkowanie promieniowania słonecznego do wytworzenia prądu. Uzyskaną energię możemy użyć nie tylko do zasilenia wszelkich sprzętów, jakie posiadamy we własnym domu, ale też do podgrzewania wody lub ogrzania budynku, w którym mieszkamy.
Głównym składnikiem, którego potrzebujemy do wygenerowania energii elektrycznej są moduły fotowoltaiczne, zwykle potocznie nazywane panelami fotowoltaicznymi. Instalowane są one najczęściej na dachu budynku. W dużej części przypadków nie ma potrzeby wzmacniania konstrukcji dachu – dzieje się tak tylko w przypadku starszych nieruchomości.
W modułach fotowoltaicznych dochodzi do zjawiska fotowoltaicznego, które polega na przeistoczeniu energii ze słońca w prąd stały. prąd rozprowadzany jest po ogniwach, które stworzone są z materiału półprzewodnikowego. Jednym z często używanych substancji do wytworzenia ogniw jest krzem.
Jakie wyróżniamy panele fotowoltaiczne?
Panele słoneczne dzielą się na parę grup: moduły monokrystaliczne oraz moduły polikrystaliczne. Moduły monokrystaliczne wyróżniają się najwyższą klasą i sprawnością działania wśród wszystkich modułów. Te panele są zbudowane z jednego kryształu krzemu. Dzięki stosunkowo małym kosztom produkcji moduły monokrystaliczne są w obecnym czasie jednymi z najpowszechniejszych. Z kolei proces produkowania modułów polikrystalicznych jest nieco mniej skomplikowany. Powstają one z czystego półprzewodników krzemu. Szacunkowo wydajność paneli polikrystalicznych, w przeciwieństwie do monokrystalicznych, jest mniejsza o 3%.
Czy instalacja fotowoltaiczna jest ekologiczna? – Kartuzy
Z pewnością! Instalacja fotowoltaiczna nie potrzebuje żadnych dodatkowych źródeł energii, oraz nie ma negatywnego wpływu na środowisko. Jednym z powodów, dlaczego ludzie decydują się na montaż instalacji fotowoltaicznej jest fakt, iż jest ona stuprocentowo ekologiczna oraz nie wiąże się z degradacją środowiska.
Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Czego boją się inwestorzy fotowoltaiki w Kartuzach?
Wśród ewentualnych zainteresowanych instalacjami fotowoltaicznymi przekazywanych jest sporo plotek, które nestety często przechodzą z ust do ust. Jakie są to mity?
Mit 1: Klimat w Polsce nie pozwala na korzystanie z paneli słonecznych
Jest to jeden z głównych mitów, który zupełnie nie ma potwierdzenia w praktyce. Jako doświadczeni fachowcy od montażu paneli w Kartuzach możemy zdecydowanie zaprzeczyć. Nasi klienci są zadowoleni i po kilku sezonach uzyskują całkowite uniezależnienie od dostawców energii.
Ponadto, Polska ma zbliżone warunki słoneczne do Niemiec, które są jednym z liderów instalacji fotowoltaicznych w Europie.
Mit 2: Koszt instalacji nie zwraca się, przez co inwestycja jest nieopłacalna
To nieprawda. Istnieje wiele dotacji oraz ulg na zamontowanie paneli słonecznych, dzięki temu poniesione koszty zwracają się jeszcze szybciej. Ponadto powinno się wziąć pod uwagę fakt, iż z roku na rok ceny za prąd szybują, a czas spłacania inwestycji redukuje się.
Mit 3: Panele fotowoltaiczne nie ogrzeją twojego domu w pochmurny dzień
Faktem jest, iż najkorzystniejsza pogoda dla instalacji słonecznej to słoneczny dzień. Lecz w deszczowy dzień panele słoneczne też będą działać. Zmniejszone promieniowanie słońca wpływa na efektywność systemu, ale nie sprawia, że panele nie działają.
Zobacz realizacje w innych miastach: