Na terenie Pruszcza Gdańskiego znajduje się wiele domów jednorodzinnych. Nie ma się co dziwić, że mieszkańcy co raz częściej decydują się na inwestycję w fotowoltaikę. Rosnące ceny prądu oraz duże połacie dachowe sprzyjają tego typu decyzjom, dlatego instalacje fotowoltaiczne w Pruszczu Gdańskim zyskują na popularności.

Fotowoltaika Pruszcz Gdański – czas postawić na ekologiczne rozwiązania

W ostatnim czasie panele fotowoltaiczne są coraz bardziej powszechne. Dzieje się tak nie bez powodu. Systemy fotowoltaiki dają możliwość dużo oszczędzić, jak również możemy zaliczyć się do grona osób, które dbają o Planetę. Co więcej, użycie paneli słonecznych w domu umożliwia uniezależnienie się od firm dostarczających prąd.

Technologia fotowoltaiczna bardzo zyskała na rozgłosie. W sąsiedztwie można dostrzec rosnącą ilość budynków z panelami fotowoltaicznymi na dachu, nie brakuje też instalacji słonecznych na gruncie. Masa ludzi pewnie zastanawia się skąd wziął się tak wielki sukces fotowoltaiki. Należy zatem rozpocząć od tego, jak ona funkcjonuje.

Co to są panele fotowoltaiczne i jak działają?

Fotowoltaika to właściwie wykorzystanie promieni słonecznych do wygenerowania prądu. Uzyskaną energię elektryczną możesz użyć nie tylko do zasilenia wszystkich sprzętów, które posiadamy we własnym domu, ale też do podgrzania wody bądź ogrzania budynku, który zamieszkujemy.

Bazowym składnikiem, jakiego potrzebujemy do wytworzenia prądu są moduły fotowoltaiczne, zazwyczaj potocznie nazywane panelami fotowoltaicznymi. Instalowane są one zwykle na dachu budynku. W większości przypadków nie nie jest wymagane wzmacnianie elementów konstrukcyjnych dachu – dzieje się tak tylko w przypadku starszych nieruchomości.

W panelach fotowoltaicznych zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, które polega na konwersji energii ze słońca w prąd stały. prąd jest przewodzony w ogniwach, które stworzone są z materiału półprzewodnikowego. Jednym z często używanych materiałów do tworzenia ogniw jest krzem.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych – Pruszcz Gdański

Moduły słoneczne można podzielić na parę grup: moduły monokrystaliczne oraz moduły polikrystaliczne. Moduły monokrystaliczne charakteryzują się najwyższą klasą i efektywnością działania spośród innych modułów. Te panele zostały stworzone z pojedynczego kryształu krzemu. Dzięki dość małym kosztom produkcji moduły monokrystaliczne są obecnie jednymi z najpowszechniejszych. Lecz proces produkcji modułów polikrystalicznych jest nieco mniej skomplikowany. Tworzone są one z czystego półprzewodników krzemu. Według szacunków skuteczność modułów polikrystalicznych, w przeciwieństwie do monokrystalicznych, jest mniejsza o 3%.

Czy zastosowanie instalacji fotowoltaicznej jest rzeczywiście ekologiczne?

Oczywiście. Instalacja fotowoltaiczna nie potrzebuje żadnych uzupełniających źródeł energii, a także nie ma złego wpływu na środowisko. Jednym z powodów, dlaczego ludzie decydują się na montaż instalacji fotowoltaicznej jest fakt, iż jest ona stuprocentowo ekologiczna oraz nie wiąże się z zanieczyszczeniem środowiska.

Czy jest się czego bać? Jakie obawy mogą mieć inwestorzy fotowoltaiki w Pruszczu Gdańskim?

Pośród ewentualnych nabywców paneli słonecznych przekazywanych jest wiele plotek, które są niestety często powielane. Jakie są to mity?

Mit 1: Klimat w Polsce nie pozwala na korzystanie z paneli słonecznych

Jest to jeden z głównych mitów, który całkowicie nie ma potwierdzenia w praktyce. Jako doświadczeni specjaliści od instalacji paneli w Pruszczu Gdańskim możemy zdecydowanie zaprzeczyć. Nasi klienci są zadowoleni i po kilku sezonach zyskują całkowite uniezależnienie od dostawców prądu.

Ponadto, Polska posiada bardzo podobne warunki słoneczne do Niemiec, które są jednym z liderów instalacji fotowoltaicznych w Europie.

Mit 2: Inwestycja w fotowoltaikę nie opłaca się

To nieprawda. Istnieje wiele dotacji oraz ulg na montaż paneli słonecznych, dzięki czemu inwestycja zwraca się znacznie szybciej. Ponadto powinno się wziąć pod uwagę fakt, iż z roku na rok ceny za prąd rosną, a czas spłacania inwestycji zmniejsza się.

Mit 3: Panele fotowoltaiczne nie ogrzeją twojego domu w pochmurny dzień

To prawda, że najkorzystniejsza pogoda dla instalacji słonecznej to słoneczny dzień. Lecz w chmurny dzień panele słoneczne też będą spełniać swoje zadanie. Zmniejszone promieniowanie słoneczne wpływa na wydajność systemu, ale nie sprawia, że instalacja nie funkcjonuje.

Zobacz realizacje w innych miastach: