Fotowoltaika dla mieszkańców Tczewa to możliwość osiągnięcia niezależności energetycznej. Stale rosnąca cena prądu to problem nie tylko Tczewian, ale całej Polski. Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna pozwoli ograniczyć rachunki za prąd do minimum.
Panele fotowoltaiczne Tczew – pora na ekologiczne rozwiązania
Ostatnio instalacje słoneczne są coraz bardziej powszechne. Dzieje się tak nie bez przyczyny. Systemy fotowoltaiki dają mozliwość wiele oszczędzić, jak również możemy zaliczyć się do grona osób, które działają w trosce o Planetę. Co więcej, zastosowanie Paneli fotowoltaicznych we własnym budynku mieszkalnym umożliwia uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców prądu.
Fotowoltaika mocno zyskuje na popularności. W sąsiedztwie masz możliwość dojrzeć coraz więcej domów z panelami fotowoltaicznymi na dachu, można spotkać również dużą ilość instalacji słonecznych na gruncie. Wiele ludzi na pewno zastanawia się skąd bierze się tak gigantyczny sukces tej technologii. Trzeba więc rozpocząć od tego, jak ona funkcjonuje.
Czym są panele fotowoltaiczne? Jak działa fotowoltaika?
Fotowoltaika to właściwie użycie promieniowania słonecznego do wytworzenia prądu. Pozyskaną energię elektryczną masz możliwość wykorzystać nie tylko do zasilenia przeróżnych sprzętów, jakie mamy w domu, ale również do podgrzewania wody lub ogrzewania budynku, w którym mieszkamy.
Kluczowym elementem, którego potrzebujemy do wytworzenia prądu są moduły fotowoltaiczne, często potocznie nazywane panelami fotowoltaicznymi. Montowane są one najczęściej na dachu domu. W dużej części przypadków nie ma potrzeby wzmacniania elementów konstrukcyjnych dachu – dzieje się tak tylko gdy mamy do czynienia ze starszymi budynkami.
W panelach fotowoltaicznych dochodzi do zjawiska fotowoltaicznego, które polega na przeistoczeniu energii ze słońca w prąd stały. prąd rozprowadzany jest po ogniwach, które stworzone są z materiału półprzewodnikowego. Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów do budowy ogniw jest krzem.
Rodzaje paneli fotowoltaicznych
Moduły słoneczne można podzielić na dwie grupy: moduły monokrystaliczne oraz moduły polikrystaliczne. Moduły monokrystaliczne wyróżniają się najwyższą klasą i wydajnością działania wśród innych modułów. Te panele są stworzone z jednego kryształu krzemu. Dzięki dość niewielkim cenom produkcji moduły monokrystaliczne są w obecnym czasie jednymi z najbardziej popularnych. Z kolei proces produkcji modułów polikrystalicznych jest nieco prostszy. Powstają one z czystego półprzewodników krzemu. Szacunkowo wydajność modułów polikrystalicznych, w przeciwieństwie do monokrystalicznych, jest mniejsza o 3%.
Czy instalacja fotowoltaiczna jest ekologiczna?
Z pewnością! Instalacja fotowoltaiczna nie wymaga żadnych pomocniczych źródeł energii, a także nie ma szkodliwego wpływu na środowisko. Głównym z powodów, dla których ludzie stawiają na montaż paneli fotowoltaicznych jest fakt, że jest ona całkowicie ekologiczna i nie wiąże się ze skażeniem środowiska.
Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Czego boją się inwestorzy fotowoltaiki w Tczewie?
Wśród potencjalnych kupców paneli słonecznych utarło się wiele plotek, które nestety często przechodzą z ust do ust. Jakie są to mity?
Mit 1: Klimat w Polsce nie pozwala na korzystanie z paneli słonecznych
Jest to najczęściej powtarzany mit, który zupełnie nie ma potwierdzenia w praktyce. Jako doświadczeni fachowcy od instalacji paneli w Tczewie możemy zdecydowanie zaprzeczyć. Nasi klienci są zadowoleni i po kilku sezonach zyskują stuprocentowe uniezależnienie od dostawców prądu.
Ponadto, Polska ma bardzo podobne nasłonecznienie do Niemiec, które są jednym z liderów instalacji fotowoltaicznych w Europie.
Mit 2: Inwestycja w fotowoltaikę nie opłaca się
To nieprawda. Istnieje wiele dotacji i ulg na montaż instalacji fotowoltaicznej, dzięki czemu poniesione koszty zwracają się jeszcze szybciej. Ponadto należy wziąć pod uwagę fakt, że co roku ceny za prąd zwiększają się, a czas spłaty inwestycji zmniejsza się.
Zobacz realizacje w innych miastach: