Żywotność pompy ciepła to kluczowy temat dla osób które decydują się na inwestycję w to źródło ogrzewania budynku. Czy inwestycja jest długoterminowa? Ile lat pompa ciepła może pracować bez utraty wydajności? Jakie czynniki mogą mieć wpływ na skrócenie żywotności? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule!

Żywotność pompy ciepła zależy od wielu czynników, takich jak jakość samej pompy, warunki jej pracy, regularność przeprowadzania konserwacji, właściwy dobór parametrów urządzenia a także od tego czy firma instalacyjna dobrze wykonała swoją pracę przy projektowaniu i wykonaniu instalacji.

Średnia statystyczna żywotność pompy ciepłą wynosi około 20-25 lat. Producenci określają jednak godzinową wytrzymałość instalacji, na podstawie której można oszacować przybliżoną ilość lat pracy.

Pompy ciepła dzielą się na kilka rodzajów w zależności od dolnego źródła ciepła wykorzystanego w instalacji – grunt, woda, powietrze.

Jak dbać o pompę ciepła, aby służyła jak najdłużej?

Aby zapewnić jak najdłuższą żywotność pompy ciepła, warto pamiętać o kilku kwestiach:

  • Regularna konserwacja: Tak jak każde inne urządzenie, pompy ciepła wymagają regularnej konserwacji. Przeglądy techniczne i konserwacja pomogą wykryć drobne usterki, zanim staną się one poważniejsze. W przypadku większości pomp ciepła wymagany jest przegląd raz do roku.
  • Prawidłowy dobór i montaż instalacja: Odpowiednie zaprojektowanie i wykonanie instalacji pompy ciepła przez wykwalifikowanego fachowca jest kluczem do jej długiej żywotności. Przede wszystkim chodzi o dobór parametrów pompy ciepła oraz odpowiedni dobór pozostałych komponentów instalacji takich jak bufor, pompy obiegowe, filtry, zawory itp. Istotne jest również wykonanie instalacji zgodnie z zaleceniami producenta pompy ciepła a także najlepszymi praktykami.
  • Optymalne warunki pracy: Pompy ciepła pracują najefektywniej w określonych warunkach. Przykładowo, jeśli parametry pracy zostaną niewłaściwie ustawione to może urządzenie może zużyć się znacząco szybciej.

Zainwestuj w pompę ciepła!

Pamiętając o powyższych wskazówkach i dbając o regularną konserwację, można znacząco przedłużyć żywotność pompy ciepła i cieszyć się jej korzyściami przez wiele lat. Każdy nasz klient może liczyć na doradztwo i wiele cennych wskazówek dotyczących eksploatacji pompy ciepła.

 

Przeczytaj również: