W 2022 r. w stosunku do 2021 r., sprzedaż pomp ciepła w Polsce wzrosła o 120%. Aż o 137% ‒ wzrosła liczba sprzedanych pomp ciepła typu powietrze/woda. Już od pięciu lat zauważalny jest ogromny wzrost zainteresowaniem montażu pomp-ciepła powietrze/woda. Łączna zainstalowana ilość pomp ciepła powietrze-woda w ubiegłym roku wyniosła 188,2 tys. sztuk.

 

 

Co wpłynęło na wzrost zainteresowania pompami ciepła?

Głównymi czynnikami przemawiającymi za tak wysokim wzrostem sprzedaży pomp ciepła w Polsce to wysoki komfortu obsługi atrakcyjność użytkowa. Wśród wielu zalet można wyróżnić:

  • wysoki komfort obsługi,
  • niższe koszty ogrzewania w porównaniu do innych źródeł ciepła,
  • coraz wyższe zaufanie do technologii,
  • większa świadomość środowiskowa,
  • atrakcyjne dofinansowania dla inwestorów.

 

 

Głównym impulsem, przyczyniającym się w roku 2022 do wyraźnego wzrostu zainteresowaniem  pompami ciepła przyczyniły się znaczne podwyżki cen nośników energii i paliw, które sięgnęły poziomu nawet ponad 100% (w stosunku do roku 2021). Istotne znaczenie miała też ulga termomodernizacyjna oraz zmiany w programie „Czyste Powietrze”, zwiększające finansowe wsparcie dla pomp ciepła. W grudniu 2022 r. udział pomp ciepła w programie „Czyste Powietrze” wyniósł aż 63% w ogólnej liczbie wniosków na wymianę źródeł ciepła. Program „Moje Ciepło” również cieszy się dużym zainteresowaniem wśród beneficjenów nowych budynków mieszkalnych. Od momentu jego uruchomienia, czyli od końca kwietnia 2022 r. do końca stycznia 2023 r. złożono ponad 15 tys. wniosków na dofinansowanie do montażu pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych.

Perspektywy na rok 2023

PORT PC prognozuje, że w roku 2023 można spodziewać się dalszego wzrostu sprzedaży pomp ciepła typu powietrze/woda w Polsce. W wariancie optymistycznym może on wynosić ok. 40-50 % w stosunku do 2022 r.

Głównymi czynnikami napędzającymi sprzedaż pomp ciepła będzie atrakcyjność kosztów ogrzewania oraz programy wsparcia przy wykorzystaniu tej technologii w najbliższych latach.

Jeśli jesteś zainteresowany montażem pompy ciepła, już teraz warto skontaktować się z naszymi specjalistami. Duże zainteresowanie wymianą źródłem ciepła może wydłużyć czas oczekiwania na realizację projektu, dlatego nie ma na co czekać!

Zapraszamy do kontaktu.

Przeczytaj również: