Audyt energetyczny obowiązkowy przed montażem pompy ciepła!

Jak wynika z zapowiedzi wiceministra klimatu i środowiska – od 14 czerwca pojawi się obowiązek wykonania audytu energetycznego dla osób które chcą skorzystać z dotacji w programie Czyste Powietrze na pompę ciepła. Celem tej decyzji jest zminimalizowanie ryzyka nietrafionych inwestycji, które w poprzednich latach przyczyniły się do niekorzystnego wizerunku pomp ciepła oraz całej transformacji ogrzewnictwa.

Czym jest audyt?

Audyt energetyczny to doskonałe źródło informacji o standardzie energetycznym naszego budynku. W ramach programu Czyste Powietrze można otrzymać dotację w wysokości nawet 1200 zł na ten cel. Dotychczas audyt był obowiązkowy jedynie wtedy, gdy chcieliśmy ubiegać się o dodatkowe środki na kompleksową termomodernizację. W takim przypadku audyt musi wskazywać wariant termomodernizacji, który zapewni spełnienie określonych celów redukcji zapotrzebowania na ciepło w budynku, takich jak:

  • zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową do 80 kWh/(m2·rok) lub
  • zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową o minimum 40%.

Spadek zainteresowania pompami ciepła

Wprowadzone obostrzenia wskazują na to, że będziemy obserwować dalsze spadki zainteresowania pompami ciepła w programie Czyste Powietrze. Choć liczba inwestycji się zmniejszy, ich jakość powinna się poprawić. To bardziej rozsądne podejście niż masowe instalowanie pomp ciepła w każdym budynku bez należytej rozwagi.

Takie podejście zdecydowanie korzystnie wpłynie na wizerunek tej technologii. Nowe regulacje mogą zmniejszyć liczbę niezadowolonych klientów. W dłuższej perspektywie pompy ciepła powinny ponownie zyskać popularność w programie Czyste Powietrze. Mniejsza liczba nieudanych inwestycji będzie stopniowo zwiększać zaufanie do tych urządzeń.

 

Przeczytaj również: