Panele fotowoltaiczne full black – czy warto je wybierać?

Popularność, jaką osiągnęły instalacje fotowoltaiczne przerosła wszelkie oczekiwania. Decydując się na uruchomienie przydomowej elektrowni słonecznej, jesteśmy zmuszeni podjąć kilka bardzo ważnych decyzji. Szczególną uwagę należy poświęcić ich mocy, a także ogólnej wydajności i żywotności. Coraz ważniejsza staje się jednak również estetyka wykonania oraz to, jak prezentują się na budynku lub posesji. Czy panele full black będą dobrym rozwiązaniem?

Co to są panele full black?

Są to moduły składające się z monokrystalicznych ogniw fotowoltaicznych, które usytuowane są na czarnej bazie. Dzięki temu panele full black mają bardziej stonowany kolor, a charakterystyczne białe kropki są mniej zauważalne.  Z racji tego, że producenci postanowili umieścić ogniwa na czarnym podłożu, panele znacznie mniej rzucają się w oczy. Kolor czarny sprzyja absorpcji podczerwieni. Dzięki swojej barwie panele fotowoltaiczne full black nagrzewają się w dużo szybszym tempie. Wyższa temperatura ogniw sprawia, że w końcowym efekcie mogą produkować mniej energii.

Panele full black czy zwykłe – które z nich warto wybrać?

Wielu inwestorów zastanawia się, czy panele full black będą lepszym rozwiązaniem od tradycyjnych odpowiedników. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Do głównych zalet, jakie posiadają panele full black, można zaliczyć elegancki design, który jest szczególnie istotny w przypadku nowoczesnych budynków. Panele full black można z łatwością wkomponować w projekt domu, dzięki czemu nie będą w tak znaczącym stopniu wpływać na walory estetyczne budynku. Dodatkowo, wybierając panele w ramie o jednolitym kolorze,  zamontowane na naszym domu panele słoneczne będą praktycznie niewidoczne, a nawet mogą dodać nowoczesnego charakteru.

Do produkcji paneli full black wykorzystywane są ogniwa monokrystaliczne, które pozwalają czerpać więcej mocy z każdego metra kwadratowego naszej instalacji. Jest to szczególnie korzystne w sytuacji, w której dysponujemy niewielką powierzchnią. Dodatkowym atutem instalacji wykonanej z modułów monokrystalicznych jest większa odporność na mikropęknięcia. Panele fotowoltaiczne full black są też lepszej jakości, ponieważ producenci często stosują w nich ogniwa wyższej klasy.

Panele Full Black pod względem ceny

Panele Full Black są niewiele droższe od innych paneli o tej samej mocy, wynika to z zastosowania podczas ich produkcji lepszych jakościowo ogniw. Dzięki temu pozwalają one na osiągnięcie wysokich uzysków generowania energii elektrycznej nawet na niewielkiej powierzchni, przy niekorzystnych warunkach pogodowych.

Panele Full Black – czy warto je wybrać?

Fotowoltaika wciąż ma w sobie ogromny, niewykorzystany potencjał, jednak producenci paneli nieustannie wprowadzają nowe rozwiązania dzięki czemu wybór paneli fotowoltaicznych już teraz jest coraz szerszy.

Ta różnorodność sprawia, że możliwe jest dopasowanie modułów do indywidualnych potrzeb i oczekiwań klientów, stąd też rosnąca popularność paneli Full Black – łączą one w sobie estetykę i jakość.

 

Przeczytaj również: