Fotowoltaika to ostatnio temat na czasie. Wiele się o niej mówi, jeszcze więcej pisze. Pojawiają się zachęcające promocje, dotacje, czy też ulgi. Na domach coraz częściej widzimy te „dziwne prostokąty”.
Ale czym tak naprawdę jest FOTOWOLTAIKA i na jakiej zasadzie działa? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym wpisie. Zachęcam do lektury !

CZYM JEST ENERGIA SŁONECZNA?

Energia słoneczna jest energią promieniowania emitowaną przez słońce. Aby zmniejszyć zużycie paliw i zminimalizować, tzw. ślad węglowy, czyli sumę emisji gazów cieplarnianych warto skorzystać właśnie z energii słonecznej w celi zaspokojenia stale rosnącego zapotrzebowania na prąd. Najłatwiejszą opcją jest montaż instalacji fotowoltaicznej, która przekształca promieniowanie słoneczne w energię elektryczną.

CO TO JEST FOTOWOLTAIKA?

Słowo FOTOWOLTAIKA pochodzi od dwóch słów „FOTO”, czyli światło oraz „WOLTAIKA”, czyli energia elektryczna. Ogniwo słoneczne (fotowoltaiczne) jest głównym składnikiem całej technologii.  Systemy fotowoltaiczne wykorzystują ich właściwości do przekształcania energii słonecznej w elektryczną. Ogniwa te składają się z jednej lub dwóch warstw półprzewodnika, a najczęściej stosowanym materiałem jest krzem. Ogniwa połączone ze sobą tworzą moduł (panel) fotowoltaiczny, a wszystkie panele generator prądu stałego.

JAK OGNIWA WYTWARZAJĄ ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ ZE ŚWIATŁA?

Kiedy światło słoneczne oświetla panel wytwarza się pole elektryczne w poprzek warstw, powodując przepływ prądu stałego (DC). Im intensywniejsze jest światło, tym większy jest przepływ prądu. Należy jednak pamiętać, iż moduły produkują prąd stały, dlatego należy tę energię przetworzyć w prąd przemienny (AC), który płynie w naszych gniazdkach i może być wykorzystany na nasze potrzeby lub oddany do elektrowni w celu przechowania. Urządzenie, które zamienia prąd stały w prąd zmienny nazywane jest falownikiem bądź inwerterem.

WYRÓŻNIAMY 3 PODSTAWOWE RODZAJE PANELI FOTOWOLTAICZNYCH

MONOKRYSTALICZNE
Ogniwa monokrystaliczne są wycinane z pojedynczego kryształu krzemu i są najbardziej wydajnym rodzajem ogniwa, jednak ze względu na wyższą cenę nie są najpopularniejsze. Oprócz zwiększonej wydajności, są bardziej estetyczne- charakteryzują się głębokim czarnym kolorem.

POLIKRYSTALICZNE
Te moduły są wykonane z bloku krzemu, który składa się z wielu kryształów. Są one nieco mniej wydajne, ale tańsze niż monokrystaliczne, dlatego cieszą się dużą popularnością. Małym plusem jest minimalnie niższy współczynnik temperaturowy, co oznacza że wraz ze wzrostem temperatury, w przypadku ogniw polikrystalicznych, moc spada w mniejszym stopniu niż w przypadku ogniw monokrystalicznych.

AMORFICZNE
Ten rodzaj ogniwa wytwarza się przez umieszczenie cienkiej warstwy niekrystalicznego krzemu na szerokiej gamie powierzchni. Jest to najtańszy i najmniej wydajny rodzaj paneli. Może być elastyczny i jednocześnie odporny na uszkodzenia mechaniczne.

JAKIE SĄ GŁÓWNE KORZYŚCI INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ?

NIŻSZE RACHUNKI ZA PRĄD

Obecnie montowane instalacje potrafią pokryć 100% zapotrzebowania na prąd. Twój roczny rachunek za prąd wyniesie maksymalnie 200 zł i będą to tylko opłaty stałe. Nie będziesz już musiał stresować się rosnącymi cenami prądu.

NIŻSZA EMISJA CO2

Typowa instalacja o mocy 2.5 kWp może zaspokoić 50% domowego zapotrzebowania na prąd, oszczędzając około 1200kg CO2 rocznie i około 30 ton przez okres jej działania.

Przeczytaj również: