Fotowoltaika pozwala nam dbać o środowisko i oszczędzać jednocześnie. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że stosowanie odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna to mnóstwo korzyści dla nas samych i naszej planety. Do tej pory panele fotowoltaiczne instalowane na dachach kojarzyły nam się przede wszystkim z domami jednorodzinnymi. Okazuje się jednak, że korzystać z nich mogą również spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

Ustawa dotycząca odnawialnych źródeł energii jasno wskazuje na to, że nie tylko osoby fizyczne i firmy mogą instalować ogniwa fotowoltaiczne na swoich dachach. Z takiego rozwiązania mogą także korzystać spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, które tym samym stają się jednostkami, które produkują i pożytkują prąd wytworzony dzięki energii słonecznej.

Fotowoltaika dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych – najważniejsze korzyści

Budynki wielorodzinne stanowią często idealne miejsce do tego, by zamontować na nich panele fotowoltaiczne. Powierzchnie ich dachów są bardzo duże, a do tego w większości przypadków są one niezacienione. Takie warunki sprawiają, że w tego typu budynkach wytworzenie prądu pozwalającego oświetlić ich części wspólne nie powinno stanowić żadnego problemu. Oznacza to, że opłaty za oświetlenie klatek schodowych i przestrzeni wokół budynków, jak i zasilanie wind czy bram znacząco się obniżą.

Program Słoneczne Dachy dla wspólnot i spółdzielni

Program Słoneczne Dachy to projekt pozwalający spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym na otrzymanie preferencyjnej pożyczki na zamontowanie instalacji fotowoltaicznej na dachach budynków wielorodzinnych. Pieniądze uzyskane w ramach tego programu można wykorzystać między innymi na przeprowadzenie audytu energetycznego, projekt instalacji, a także na zakup oraz montaż całych systemów produkujących energię ze słońca. Co równie istotne, z pieniędzy uzyskanych w ramach pożyczki można także pokryć koszty termomodernizacji całego budynku.

Przeczytaj również: