Ciepła woda użytkowa to podstawowe dobro w każdym gospodarstwie domowym. Niestety, ceny prądu wciąż rosną, a zapotrzebowanie na wodę nie maleje. Chcąc nie tylko obniżyć w krótkim czasie rachunki, ale i zadbać o środowisko naturalne, warto zainwestować w moduły PV, czyli instalację fotowoltaiczną. Podgrzewanie wody w ten sposób ma wiele zalet, a polega na poborze energii ze słońca. Jak dokładnie taka oferta wygląda w praktyce?
Na czym polega ogrzewanie wody fotowoltaiką?
Chcąc podgrzać wodę za pomocą paneli fotowoltaicznych już na etapie montażu należy poczynić odpowiednie kroki. Można zdecydować się zarówno na panele fotowoltaiczne zasilające w energię cały dom, jak również na te służące jedynie do podgrzewania wody użytkowej. Musimy się również zastanowić czy chcemy mieć wodę w bojlerze czy wybierzemy inne metody. Nie jest to skomplikowana instalacja – zwykle w domach jednorodzinnych montuje się na dachu zestawy fotowoltaiczne z 4 lub 8 panelami. Wówczas nie ma konieczności podłączania ich do sieci elektrycznej, a taka ilość paneli w zupełności wystarczy dla potrzeb kilkuosobowej rodziny. Dołączona przetwornica napięcia (tzw. inwerter) przekształci pozyskany prąd stały na prąd zmienny, który zasili grzałki i grzejniki na wodę.
Podsumowując, aby uzyskać prąd do podgrzewania wody użytkowej system fotowoltaiki powinien składać się z następujących komponentów:
- panele fotowoltaiczne,
- komplet przewodów,
- obecność przetwornicy,
- system montażowy,
- zabezpieczenia elektryczne.
Warto posiadać również termostat, który ogrzeje wodę w bojlerze w momentach dużego nasłonecznienia. Instalację montuje się szybko, a dokładny proces zależy od naszych oczekiwań. Możemy zasilać jedynie grzałkę bojlera, pompę ciepła lub dostarczać energii do wszystkich urządzeń elektrycznych. Warto pomyśleć nad ostatnim rozwiązaniem, który uznaje się za najbardziej ekonomiczny.
Pamiętajmy, że montaż paneli fotowoltaicznych należy zgłosić do zakładu energetycznego.
Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne
Odnawialne źródła energii mogą być różne. Chcąc pozyskać energię z promieniowania słonecznego można zdecydować się na stosowanie kolektorów słonecznych lub omawianych paneli fotowoltaicznych – nie są to zamienne pojęcia. Kolektory słoneczne służą jednie do podgrzewania wody użytkowej, a ich zastosowanie jest nieco bardziej skomplikowane. Przykładowo, aby ogrzać wodę konieczna jest temperatura na plusie, podczas gdy instalacja fotowoltaiczna ogrzewa ją nawet przy minusowej temperaturze na zewnątrz.
Zalety grzania wody panelami fotowoltaicznymi
Zestaw fotowoltaiczny do grzania wody ma wiele zalet, wśród których wyróżniamy:
- znaczną oszczędność pieniędzy, ponieważ panele PV pobierają darmową energię słoneczną (dodatkowe koszty wiążą się jedynie z montażem instalacji i stałymi opłatami za panele)
- możliwość grzania wody przez cały rok, bez względu na warunki atmosferyczne
- ochronę środowiska – grzanie wody w ten sposób nie wiąże się z emitowaniem szkodliwych gazów czy zanieczyszczaniem środowiska
- bezobsługowe użytkowanie instalacji
Zainwestowanie w technologię fotowoltaiczną ma jednak znacznie więcej zalet. Poza otrzymywaniem ciepłej wody użytkowej możemy produkować energię elektryczną, którą następnie ogrzejemy cały dom lub zasilimy urządzenia elektryczne. Nadwyżka stworzonej energii trafia do sieci energetycznej, z której pobieramy prąd w okresie zimowym czy jesiennym.
Czy instalacja fotowoltaiczna do ogrzewania wody wystarczy?
Do podgrzewania wody w domu jednorodzinnym z powodzeniem wystarczy zestaw fotowoltaiczny z max. 8 panelami. W razie jakichkolwiek pytań zawsze warto omówić zastosowanie instalacji ze specjalistami. Odpowiednio dobrana moc instalacji może posłużyć nie tylko do ogrzewania wody, ale również do zasilania całego domu za pomocą energii ze słońca. Panele fotowoltaiczne wyeliminują konieczność tradycyjnego pobierania prądu.
Za pomocą takiej instalacji można z powodzeniem ogrzać dużą ilość wody, nie są konieczne żadne inne rozwiązania, nawet zimą.
Podsumowując, fotowoltaika ma wiele zalet i zastosowań. Wbrew pozorom nie służy jedynie do produkcji energii elektrycznej (prądu) zasilającej urządzenia domowe. Jeśli naszym celem jest wyłącznie podgrzewanie wody użytkowej również możemy korzystać z tej technologii. Z drugiej strony nie warto ograniczać się do pozyskiwania ciepłej wody użytkowej – fotowoltaika ma znacznie większy potencjał.