Fotowoltaika to proces wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego.

Rozwój fotowoltaiki na świecie następuję bardzo dynamicznie. Słońce, a w zasadzie energia jego promieniowania – stanowi trzecie co do wielkości źródło energii odnawialnej na naszej planecie. Energia słoneczna może być wykorzystywana zarówno do zasilania niewielkich urządzeń przenośnych, a także do ogrzewania pomieszczeń, generowania oświetlenia oraz podgrzewania wody w budynkach mieszkalnych. Każdy może czerpać korzyści z fotowoltaiki – do zasilania w zasadzie wszystkich swoich urządzeń domowych.

Energia elektryczna ze słońca – niewyczerpalne i ekologiczne źródło energii.


Panele fotowoltaiczne to rozwiązanie które jest idealną alternatywną dla tradycyjnych źródeł energii elektrycznej.
Postępująca degradacja środowiska naturalnego oraz stale rosnące ceny prądu spowodowały lawinowy wręcz wzrost instalowanych w gospodarstwach domowych – paneli fotowoltaicznych.
Pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca to proces odbywający się etapami.

Jak działa fotowoltaika?


NA instalację fotowoltaiczną składają się przede wszystkim ogniwa fotowoltaiczne, które żeby produkować większą ilość energii łączy się w moduły fotowoltaiczne. W uproszczeniu w ogniwach fotowoltaicznych zachodzi zjawisko dzięki któremu energia ze słońca zostaje przekształcona w prąd stały. Ogniwa to układy zbudowane z materiałów półprzewodnikowych, które przewodzą ładunek elektryczny pod wpływem czynników zewnętrznych np. temperatury lub promieniowania słonecznego. Najczęściej wykorzystywanym półprzewodnikiem w produkcji ogniw jest krzem.


Prąd powstały w modułach fotowoltaicznych zostaje przekazany do falownika , który przekształca go na prąd zmienny, który wykorzystujemy na co dzień czerpiąc go z gniazdka.
Często zdarza się, że energii wytworzonej przez naszą instancję fotowoltaiczną będzie za dużo w stosunku do bieżących potrzeb.
Nadmiar energii zostaje wówczas przekazany do sieci energetycznej, a my możemy odebrać 80% wyprodukowanej przez nas energii.

Przeczytaj również: