Wybór odpowiedniego miejsca w którym zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne, to jedno z najistotniejszych zagadnień całej inwestycji.
To właśnie od wyboru miejsca zależy też efektywne działanie całej instalacji, a także późniejsza logistyka jej konserwowania oraz metody serwisowania.

Najczęstszym wyborem są dachy budynków lub nieużywane grunty.
Co jest zatem kluczowe przy wyborze miejsca na instalację fotowoltaiczną?
Najważniejszym czynnikiem, który decyduje o tym, gdzie powinniśmy zamontować panele fotowoltaiczne, jest stopień nasłonecznienia danego miejsca. Szczególną uwagę należy zwracać uwagę na takie elementy jak, kąt padania promieni słonecznych.

Ponadto warto unikać zacienienia danego miejsca, a także, jak długo słońce operuje w ciągu doby w danym miejscu.
Należy też zwrócić uwagę na czynniki takie jak np. warunki pogodowe jakie panują w miejscu instalowania paneli fotowoltaicznych .

Przed zamontowaniem instalacji fotowoltaicznej warto sprawdzić …wiatr – jego kierunek, a także siłę. Ważnym czynnikiem wartym wzięcia pod uwagę przy wyborze miejsca na instalację fotowoltaiczną jest obszar gromadzenia się śniegu w danej części dachu.

Najczęstszy wybór na miejsce montażu fotowoltaiki to dachach budynków. Najlepszy to takie zadaszenia gdzie wokół których nie ma innych obiektów, słupów, kominów lub drzew, które zacieniają miejsce usytuowania fotowoltaiki.

Montując panele na dachach, należy pamiętać o zapewnieniu chłodzenia paneli poprzez stały przepływ powietrza.
Ważnym czynnikiem jest także nachylenie dachu.

Panele fotowoltaiczne wykazują największą wydajność na dachach o nachyleniu są pod kątem 25 – 36 stopni.Panele sprawdzą się także na dachach płaskich. Ważne jest, aby były ustawione w kierunku, w którym najmocniej działa słońce.

Inną opcją są nieużywane grunty. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zamontować większą ilość paneli. W ten sposób tworzone są farmy fotowoltaiczne.

Przeczytaj również: