Panele fotowoltaiczne to nie tylko rozwiązanie bardzo ekologiczne, ale także – zwłaszcza w dłuższej perspektywie – ekonomiczne. Ekologia i ekonomia fotowoltaiki jest ściśle związana z jej właściwościami. Samo zainstalowanie paneli fotowoltaicznych jest zazwyczaj poprzedzone wieloma dylematami i analizami. Jedną z nich jest kwestia miejsca instalacji – na dachu czy na gruncie.

Fotowoltaika gruntowa – kiedy zdecydować się na takie rozwiązanie

Fotowoltaika na gruncie jest rozwiązaniem znacznie mniej popularniejszym niż ta montowana na dachu. Jednak w niektórych przypadkach inwestor napotyka na różnego typu przeszkody, które uniemożliwiają zamontowanie takich paneli na dachu. Wśród tych najpowszechniejszych można wymienić:

zbyt mała powierzchnia dachu, zły stan techniczny dachu, zbyt duże zacienienie dachu, które uniemożliwia korzystanie z tego typu paneli, złe położenie dachu. Innym powodem – równie ważnym – wyboru fotowoltaiki gruntowej są względy estetyczne. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż niektórzy właściciele budynków nie chcą ingerować w pokrycie dachowe. To wszystko wpływa na to, iż zapada decyzja o instalacji paneli fotowoltaicznych na gruncie.

Fotowoltaika na gruncie – zalety i wady

Fotowoltaika gruntowa – chociaż mniej popularna – ma swoje zalety. Wśród nich warto wymienić:

łatwy dostęp (co ma znaczenie zwłaszcza w kontekście czyszczenia lub ewentualnych usterek)dowolność ustawień (możliwość skierowania instalacji bezpośrednio na południe i ustawienia optymalnego kąta nachylenia)dobra wentylacja (która zwiększa efektywność działania urządzenia)Dodatkową zaletą tak zainstalowanych paneli jest możliwość zagospodarowania niewykorzystanej części działki.

Fotowoltaika na gruncie ma niewątpliwie sporo zalet. Ale nie jest też pozbawiona wad. Przede wszystkim trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami poniesionymi na rusztowania i okablowanie. Sama instalacja gruntowa jest też nieco droższa od tej dachowej. Do tego dochodzi aspekt czysto praktyczny – takie panele nie mogą być zasłonięte przez roślinność lub inne obiekty, a trawa pod konstrukcją musi być regularnie koszona.

Panele fotowoltaiczne montowane na gruncie to rozwiązanie bardzo praktyczne i w wielu sytuacjach – jedyne. I chociaż nie jest pozbawione kilku mankamentów, to jednak warto się nad nim zastanowić. O proponowanych rozwiązaniach można dowiedzieć się z naszej stron.

Przeczytaj również: