Inwestycja w pompę ciepła
Pompy ciepła a fotowoltaika
Bardzo możliwe, że rozważając inwestycję w fotowoltaikę dla swojego domu natknąłeś się na informację o tym, że w parze z instalacją PV jako źródło ciepła świetnie sprawdza się pompa ciepła.
Wynika to z faktu, że pompa ciepła zasilana jest jedynie energią elektryczną, na którą zapotrzebowanie w całości można pokryć panelami fotowoltaicznymi i przy odpowiednim zaprojektowaniu systemu ogrzewania pompą wraz z fotowoltaiką obniżyć koszty utrzymania domu do kilkuset złotych rocznie.
Czym są pompy ciepła?
Pompy ciepła to urządzenia, które wykorzystując energię mechaniczną dostarczoną z zewnątrz wymuszają przepływ ciepła z ośrodka o niższej temperaturze do ośrodka o wyższej temperaturze. Zazwyczaj odbywa się to przy pomocy sprężarki zasilanej energią elektryczną. Dzięki wykorzystaniu tego procesu pompa ciepła jest w stanie uzyskać znacznie wyższą sprawność niż tradycyjne źródła ciepła na paliwa stałe nie emitując przy tym żadnych zanieczyszczeń. Poprawnie dobrane i nowoczesne urządzenie średnio na 1 kW pobranej energii elektrycznej wytwarza ok 4 kW energii dla domu. Poniższy schemat obrazuje jak wygląda obieg ciepła z dolnego źródła ciepła (powietrza, ziemi lub wody) do instalacji grzewczej w domu.
Źródło: NIBE-BIAWAR
R
Rodzaje pomp ciepła
Najczęściej pompy ciepła dzielimy ze względu na rodzaj dolnego źródło ciepła, czyli ośrodka, z którego „wypompowujemy” ciepło dla naszego domu. Jak widać na zamieszczonym wyżej schemacie możemy wyróżnić trzy podstawowe źródła ciepła: powietrze, grunt oraz woda.
Wszystkie rodzaje pomp ciepła wykorzystują te same procesy do wytwarzania ciepła jednak występują między nimi duże różnice sposobie montażu, cenie i wydajności. Na polskim rynku największą popularnością cieszą się pompy powietrzne oraz gruntowe.
Powietrzne pompy ciepła – jak sugeruje nazwa wykorzystują one energię zmagazynowaną w powietrzu atmosferycznym, które wykorzystywane jest do podgrzewania wody na cele użytkowe i ogrzewania, lub bezpośrednio ogrzewanie powietrza w budynku. Najczęściej składają się one z jednostki zewnętrznej w postaci wentylatora i sprężarki oraz jednostki wewnętrznej z parownikiem i skraplaczem. Ich niewątpliwą zaletą jest niższy koszt inwestycyjny niż w przypadku pomp gruntowych.
Gruntowe pompy ciepła – ten rodzaj pomp pobiera energię z ziemi. Aby odzyskać ciepło zmagazynowane w gruncie trzeba najpierw wykonać kolektor. Wyróżniamy kolektory poziome w postaci przewodu rozprowadzonego w gruncie poniżej strefy przemarzania lub kolektory pionowe, czyli odwierty o głębokości od kilkudziesięciu do ponad stu metrów w których umieszczone są przewody. Ten rodzaj pomp ciepła charakteryzuje się z reguły większą sprawnością niż pompy powietrzne oraz lepszym działaniem gdy na zewnątrz panuje niska temperatura. Z uwagi na wykonanie dodatkowych prac ziemnych są one jednak znacząco droższe w zakupie i montażu niż pompy powietrzne.
Jakie są główne korzyści z instalacji z pompą ciepła?
Stosując nowoczesne urządzenia można w 100% pokryć zapotrzebowanie na ciepło dla budynku i zrezygnować z dodatkowych źródeł ciepła. W zależności od zastosowanego rozwiązania roczny koszt ogrzewania oraz c.w.u dla budynku o powierzchni ok 150m2 wynosi od 1500 do 2000 zł rocznie. Warto również pamiętać, że budując nowy dom z pompą ciepła unikamy kosztów związanych z budowaniem kotłowni oraz komina spalinowego i wentylacyjnego wymaganych przy tradycyjnych kotłach grzewczych. Oprócz korzyści ekonomicznych pompy ciepła są rozwiązaniem znacznie bardziej ekologicznym niż ogrzewanie budynku tradycyjnymi kotłami na paliwa stałe. Pompa do działania potrzebuje jedynie energii elektrycznej co dodatkowo daje możliwość uzyskania jej z instalacji fotowoltaicznej i zmniejszenie opłat do minimum.
Podobnie jak na instalacje fotowoltaiczną tak i na pompę ciepła możesz skorzystać z dotacji z programu czyste powietrze, o czym więcej się dowiesz w naszym kolejnym wpisie.