Panele pozwalają stale obniżać rachunki za energię. Jednak naturalnym pytaniem w przypadku początkujących użytkowników jest – jak działa fotowoltaika zimą? 

Wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce

Wielu klientów uważa, że panele słoneczne wytwarzają więcej energii w gorący słoneczny dzień niż w mroźny słoneczny dzień. Co nie do końca musi być prawdą. Panele słoneczne potrzebują światła do wytwarzania energii elektrycznej. Decydującym elementem jeżeli chodzi o ich wydajność jest zatem ilość dni słonecznych. Czy pod tym względem panele fotowoltaiczne są w Polsce opłacalne? Przyjmuje się, że w naszym kraju zaledwie ok 1/6 roku, to dni słoneczne. Pierwszym problemem, który od razu rzuca się w oczy, jest krótszy dzień.

Fakt, że światło słoneczne jest krócej w ciągu dnia, budzi obawy, że wydajność paneli spadnie. W zasadzie ten strach jest uzasadniony, ponieważ ogólny spadek wydajności ogniw słonecznych może być prawie 2-krotny. Rozwiązanie tego problemu istnieje, chociaż będzie wymagało dodatkowych inwestycji. Jednym ze sposobów jest zakup i instalacja dodatkowej baterii magazynującej energię elektryczną. Oznacza to, że istotą jest zgromadzenie jak największej ilości energii w ciągu dnia.

Równie ważny jest prawidłowy montaż paneli. Muszą być tak zamontowane tak, aby powierzchnia zbierająca światło była, jak najdłużej pod słońcem. Wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce zależy też od lokalizacji geograficznej. Na południu kraju będą one pracowały o średnio 10% wydajniej niż na północy.

Nie należy się jednak zrażać, choć w Polsce nasłonecznienie będzie zawsze mniejsze niż u naszych południowych sąsiadów, to i tak opłaca się instalować panele fotowoltaiczne. Zawsze da się zoptymalizować wydajność fotowoltaiki, tak by stanowiła dobrą inwestycję, nawet przy naszych polskich warunkach atmosferycznych.

Fotowoltaika zimą – opady śniegu

Drugim problemem, z jakim boryka się fotowoltaika zimą, są opady śniegu. Oczywiste jest, że panele słoneczne zimą dość często znajdują się odpowiednio pod warstwą śniegu. Stąd spadek wydajności. Ponadto przy silnych mrozach śnieg zalega, powodując tworzenie się lodu. Nie ma to najlepszego wpływu na urządzenia, chociaż ogólnie rzecz biorąc wysokiej jakości panel wytrzymuje mrozy do -40C. Ten problem również można rozwiązać. Użytkownik będzie musiał po prostu regularnie czyścić powierzchnie robocze paneli słonecznych ze śniegu. Dlatego zgodność z kątem nachylenia odegra tutaj dobrą rolę, ponieważ proces czyszczenia będzie łatwiejszy i wygodniejszy.

Przeczytaj również: