W dobie rosnącej inflacji i kryzysu gospodarczego poszukiwanie źródeł oszczędności stało się koniecznością, dla wielu właścicieli i zarządców budynków. W niektórych przypadkach wiąże się to z koniecznością wykonania prac budowlanych. Jednym z rozwiązań są odnawialne źródła energii. Warto postawić także na nowoczesną termomodernizację.
Czy jest termomodernizacja?
Termomodernizacja to działanie, którego celem jest zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło w budynku, a tym samym znaczne obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Polega na ociepleniu elementów konstrukcyjnych budynku za pomocą specjalnych materiałów termoizolacyjnych.
Dokładne cele termomodernizacji zostały ujęte w ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Według tego dokumentu termomodernizacja musi nieść za sobą m.in.:
- zmniejszenie energii służącej do podgrzewania wody użytkowej i ogrzewania domu,
- ograniczenie strat energii cieplnej w budynku,
- zmianę lub modernizację źródeł energii.
Termomodernizację dzieli się na płytką, która polega głównie na wymianie wysokoemisyjnego źródła ciepła, np. starego kotła na węgiel, na nowsze, ekologiczne urządzenie lub na głęboką, która wiąże się z koniecznością dodatkowych działań, jak np. docieplenie budynku czy wymiana stolarki okiennej.
Dlaczego koszty ogrzewania rosną?
Wyższe rachunki za ciepło to nie tylko kwestia krajowej gospodarki, ale również kondycji technicznej domu. Zgromadzone wewnątrz budynku ciepło ulatuje, jeśli nie zadbamy o odpowiednią termoizolację. Aż 20-35% ciepła tracimy przez niezaizolowany dach, a kolejne 20-30% przed niedocieplone ściany.
Jeśli docieplenie domu jest nieefektywne, koszty eksploatacyjne rosną. Zjawisko to nazywane jest stratą cieplną, której nie da się uniknąć całkowicie, ale można ją skutecznie ograniczyć. Jeśli zadbamy i odpowiednią termoizolację, to ciepło będzie ulatywać w dużo mniejszym stopniu, a ilość koniecznej energii do zapewnienia komfortu cieplnego zostaje znacznie zredukowana.
Nowoczesne oszczędne ogrzewanie
Zastosowanie bardziej wydajnego ogrzewania pozwala na obniżenie jego kosztów. Zakup pompy ciepła i wykonanie instalacji niezbędnych do jej prawidłowej pracy to sposób na oszczędności. Aby pompa ciepła pracowała optymalnie, jej moc powinna być odpowiednio dobrana do zapotrzebowania domu na ciepło. Zużycie energii przez pompę ciepła jest nieporównywalnie niższe w porównaniu do rachunków za gaz. Warto również dodać, że pełne zapotrzebowanie energetyczne przez pompę ciepła może zostać pokryte instalacją fotowoltaiczną. Instalacja pompy ciepła umożliwia ekologiczne i bezemisyjne ogrzewanie domu. Są to urządzenia w pełni zautomatyzowane. Warto jedynie dbać o bieżące utrzymanie instalacji oraz wykonywać bieżące przeglądy.
Podsumowanie
Jest sporo sposobów na ograniczenie kosztów ogrzewania. Podstawą jest odpowiednia termomodernizacja. Bez względu na to, który system ostatecznie wybierzemy, to z prawidłowo ocieplonego domu będzie uciekało mniej ciepła.