Fotowoltaika gdańsk, fotowoltaika pomorskie

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem, co jest związane z chęcią zatroszczenia się o środowisko naturalne, ale także o zasobność naszych portfeli. Nikt nie ma chyba wątpliwości co do tego, że zastosowanie paneli fotowoltaicznych jest przecież opłacalne w dłuższej perspektywie czasu. Jeśli zatem chcemy zaoszczędzić na energii elektrycznej, w naszym domu musi pojawić się fotowoltaika. Przygotowanie tego przedsięwzięcia najlepiej jest zacząć już na etapie wybierania działki oraz projektu domu. Choć oczywiście takie rozwiązanie z łatwością możemy zastosować również w przypadku już istniejących budynków. Panele fotowoltaiczne można założyć praktycznie na każdym dachu – płaskim, skośnym, pokrytym papą, dachówkami, czy też blachą. Jednakże rozważenie kilku aspektów na etapie projektowania i budowy domu spowoduje, że zastosowanie instalacji fotowoltaicznej będzie tańsze, bardziej efektywne a także zminimalizuje się konieczność ingerencji w dom (np. elewację) podczas montażu fotowoltaiki.

Wybierz odpowiednią działkę

Wybierając miejsce, w którym ma stanąć nasz dom, a na jego dachu instalacja fotowoltaiczna musimy zwrócić uwagę na to, aby nie była ona zacieniona przez inne elementy. Chodzi tu chociażby o wysokie drzewa lub budynki znajdujące się w pobliżu. Pamiętajmy, że nawet zacienienie jednego z paneli może zmniejszać wydajność całej instalacji fotowoltaicznej, a co z tym idzie – zmniejszyć przypływ energii elektrycznej. Jeśli więc planujemy zainwestować w panele słoneczne, zwróćmy szczególną uwagę na ich usytuowanie.

Panele fotowoltaiczne a projekt domu

Jeśli chodzi o rozmieszczenie systemów fotowoltaicznych, nowy dom to idealne miejsce do ich zainstalowania. W takiej sytuacji możemy planować ich odpowiednie rozmieszczenie już na etapie projektowania takiego budynku. Najważniejszy jest w tym przypadku rodzaj dachu i jego orientacja względem słońca, ale także uwzględnienie w projekcie dodatkowego komina wentylacyjnego oraz kanałów technicznych, gdzie znajdą się przewody, a także przepustów na okablowanie solarne i odpowiedniego miejsca na urządzenia techniczne.

W przypadku takich instalacji fotowoltaicznych jak panele słoneczne rodzaj dachu domu ma szczególnie duże znaczenie. Musi on mieć odpowiednią wielkość i najlepiej, gdy posiada dość prostą konstrukcję. Dach jednospadowy, dwuspadowy lub płaski to najbardziej rozsądne rozwiązania. Najlepiej, gdy fotowoltaika zostanie zamontowana na południowej połaci dachu, dlatego dobrze jeśli nie będzie na niej żadnych okien dachowych czy kominów albo anten, które mogą zacieniać elementy instalacji.

Profesjonalny montaż instalacji

Przygotowując się do tego, aby zastosować w naszym domu panele fotowoltaiczne konstrukcja dachu ma ogromne znaczenie, ale równie istotny jest wybór renomowanej firmy do zaprojektowania takiej instalacji i jej montażu. Warto zdecydować się na skorzystanie z usług doświadczonych fachowców, którzy posiadają odpowiednią wiedzę na temat fotowoltaiki. Zyskamy tym samym pewność, iż instalacja zostanie zamontowana w sposób, który pozwoli jej pracować wydajnie przez wiele lat.

Podsumowanie najważniejszych aspektów:

  1. Kierunek i kąt nachylenia dachu. Najlepiej jeśli panele będą zwrócone w kierunku południowym odchylonym maksymalnie do 45 stopni na wschód lub zachód. Optymalna wartość kąta nachylenia dachu to około 30-40 stopni. Wówczas będzie można uzyskać maksymalną wydajność systemu.
  2. Jeśli jest taka możliwość to warto, aby po stronie dachu, gdzie planowane jest rozłożenie modułów fotowoltaicznych, unikać wykuszy oraz kominów. Najlepiej, jak połać dachu jest czysta od elementów, które mogłyby ją zacieniać.
  3. Przygotowanie tras kablowych. Należy przygotować dwie trasy kablowe na przykład w postaci peszla z pilotem. Jedną trasą będą sprowadzone przewody z dachu (od kalenicy) do miejsca, gdzie zamontowany będzie falownik – na przykład przy rozdzielnicy lub gnieździe siłowym w garażu. Peszel ten powinien mieć średnicę około 50mm. Drugą trasą będzie prowadzony przewód uziemiający – po elewacji z dachu do ziemi. W tym przypadku peszel o średnicy 20mm, schowany w elewacji będzie wystarczający. W ten sposób uniknie się ingerencji w elewację w nowo wybudowanej posiadłości oraz dodatkowych przewiertów pomiędzy pomieszczeniami wewnątrz budynku.
  4. Ogrzewanie elektryczne. Jeśli planują Państwo ogrzewanie elektryczne (maty grzewcze, pompa ciepła), to połać dachu powinna umożliwić umieszczenie instalacji o mocy około 9-10kW, czyli mieć minimum 60m2.

 

Przeczytaj również: