Zakup i montaż paneli słonecznych to inwestycja, która zwraca się w określonym czasie. Chociaż koszty początkowe mogą wydawać się wysokie, miesięczne oszczędności na rachunkach za energię, niezależność od scentralizowanych źródeł energii i ulgi podatkowe z pewnością zmniejszą całkowity koszt układu. Kluczowym pytaniem, jeśli chodzi o stopę zwrotu jest – jak długo działają panele fotowoltaiczne?
Co wpływa na żywotność fotowoltaiki?
Panele słoneczne są trwałe, mogą działać w ekstremalnych temperaturach i nadal dostarczają wymaganą ilość energii nawet po wielu latach użytkowania. Przede wszystkim ich trwałość wynika z faktu, że panele słoneczne nie mają ruchomych części i rzadko pękają, zwykle tylko uszkadzane z zewnątrz, na przykład z powodu złego montażu lub niesprzyjającej pogody. Dlatego żywotność paneli fotowoltaicznych jest jedną z ich zalet, co sprawia, że montaż takich konstrukcji jest atrakcyjny. Jednak jest wiele czynników, które wpływają na żywotność paneli słonecznych – jest to wpływ promieniowania ultrafioletowego, warunków pogodowych (spadki temperatury, przegrzanie paneli), cech instalacji, jakości obsługi.
Gwarancja na żywotność fotowoltaiki
Gwarancja wydajności oferowana przez większość producentów wynosi 20-25 lat. Są producenci, którzy obiecują, że panele będą miały żywotność (efektywną wydajność) 30 lat. Średnio należy liczyć, że żywotność fotowoltaiki nie przekracza 35 lat. Jednak to wcale nie oznacza, że po tym czasie panele słoneczne przestaną wytwarzać energię elektryczną. Gwarancja mówi, że przy prawidłowej eksploatacji po 25-30 latach produkcja energii nieznacznie spadnie. Oprócz wydajności udzielana jest również gwarancja na wykonanie (wyposażenie) lub gwarancja na produkt. Ten rodzaj gwarancji obejmuje różnego rodzaju wady produkcyjne, takie jak wadliwa rama lub pęknięta skrzynka połączeniowa. W każdym razie okresy gwarancji typowe dla paneli słonecznych są zdecydowanie dłuższe niż dla innych urządzeń z branży energetycznej i wynoszą średnio 10-11 lat. To wystarczająco dużo czasu, aby skontaktować się z pomocą techniczną, a nawet wymienić niektóre jednostki konstrukcyjne.
Im dłużej panel słoneczny działa, tym więcej energii elektrycznej może wytworzyć, a co za tym idzie, jest opłacalniejszy, a każda wygenerowana przez niego kWh kosztuje mniej. Dlatego długowieczność układu słonecznego jest ważnym czynnikiem ekonomicznym w tej branży. Różne panele słoneczne mają różną żywotność. Duże znaczenie mają tutaj marka-producent, wysokiej jakości komponenty i osprzęt do układu słonecznego, klasa i rodzaj panelu.