Osoby zainteresowane inwestycją w fotowoltaikę są zazwyczaj laikami w tej dziedzinie. Łączy się to z faktem, że gdy wchodzą do sklepu fotowoltaicznego lub przeglądają oferty w Internecie, nie mają wystarczającej wiedzy, by stwierdzić czym różnią się od siebie prezentowane panele. Nie znając właściwości i specyfikacji, na którą należy zwrócić uwagę, nie ma możliwości wybrać odpowiednich paneli. W wielu miejscach sprzedawcy niestety powtarzają te same frazesy: gwarancja, najlepsza wydajność, duża wytrzymałość… Jak odnaleźć się w gąszczu tych informacji? W dzisiejszym artykule postaramy się zaprezentować najważniejsze wiadomości na temat paneli fotowoltaicznych, które mogą ostatecznie wpłynąć na decyzję.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze paneli fotowoltaicznych?

Po pierwsze – wytrzymałość. Im większa, tym lepsza. Panel powinien posiadać certyfikat, dzięki któremu będziemy mieć potwierdzenie informacji, które przekazują nam sprzedawcy. Moduły PV powinny być wytrzymałe na zjawiska atmosferyczne odpowiednie dla danego klimatu.

W przypadku Polski są to wiatr, grad oraz śnieg, a także wyładowania atmosferyczne. W przypadku wiatru powinniśmy mieć pewność, że panele słoneczne wytrzymają wiatry do około 120-150km/h. Należy pamiętać, że te liczby są zmienne i nie możemy ich traktować jako pewnik.

Panele najlepszej jakości powinny być także dostosowane do ewentualnych opadów gradu. Chodzi tutaj przede wszystkim o odporność na uderzenia gradu o różnej średnicy i z różną prędkością. Odpowiednie panele fotowoltaiczne są w stanie wytrzymać naprawdę mocne uderzenia. Jeśli masz świadomość, że mieszkasz w regionie, w którym często zdarzają się opady gradu – pamiętaj o tym przy zakupie.

Nawet metrowa warstwa śniegu nie powinna być przeszkodą dla dobrze działającego panela słonecznego. Wiadomym jest jednak, że znacznie obniży to wydajność modułów. Aby zapobiec takiej sytuacji należy zamontować panele pod kątem, który umożliwia spływanie większości opadów.

Ułożenie płytek krzemu na panelu fotowoltaicznym

Jedna z kwestii, na którą warto zwrócić uwagę samodzielnie przyglądając się panelom fotowoltaicznym to dokładne przyjrzenie się płytkom krzemu. Przede wszystkim powinny one idealnie przylegać do folii zgrzewalnej. W sytuacji, gdy coś odstaje lub część krzemu jest uszkodzona, możemy mieć pewność, że ogniwo nie działa prawidłowo. Całość powinna być dokładnie spasowana i równomiernie rozłożona. Detale mają znaczenie – zanieczyszczenia znajdujące się między szybą a ogniwem mogą wpływać na znaczne obniżenie wydajności. Wynika to z tego, że ogniwo jest zacienione w miejscu, w którym znajduje się zanieczyszczenie.

Certyfikaty – co powinniśmy wiedzieć?

Sprawdź jaka firma testowała panel, którym jesteś zainteresowany. W niektórych przypadkach są to firmy od parunastu lat zajmują się testowaniem paneli słonecznych. Jest to podstawa, by myśleć, że testy są przeprowadzane rzetelnie i możemy im zaufać. Istnieje też rejestr jednostek certyfikujących – w przypadku, gdy firma się tam znajduje, możemy być pewni, że testy zostały przeprowadzone prawidłowo, z dokładnością co do detalu.

Na co uważać podczas wyboru paneli słonecznych?

Lista takich rzeczy jest obszerna. Postaramy się wymienić kilka z nich. Najważniejszym aspektem jest zwrócenie uwagi na to, czy panele zostały zainstalowane z dbałością o szczegóły. Ponadto, jeśli na panelu znajdują się jakieś, nawet niewielkie, uszkodzenia, które Cię niepokoją – poinformuj o tym osoby, które montowały panele. Folia ochronna na panelach może ulegać delaminacji – po prostu może się odklejać. Skutki mogą być poważne, uszkodzone ogniwa, do których zacznie dochodzić wilgoć. Efekt jest przewidywalny – obniżenie wydajności paneli.

Przeczytaj również: