Fotowoltaika to technologia, która już od wielu lat cieszy się dużą popularnością – i nic nie zapowiada tego, aby miało to ulec zmianie.

I trudno się temu dziwić, gdyż panele fotowoltaiczne charakteryzują się wieloma zaletami, wśród których można wymienić nie tylko praktyczność, dużą dostępność i oszczędności finansowe, ale także kwestie ekologiczne. Jednak fotowoltaika to nie jest technologia ostatnich lat, a jej historia sięga daleko wstecz.

Początki ogniw fotowoltaicznych

Początek rozwoju paneli słonecznych rozpoczął się z chwilą odkrycia zjawiska fotowoltaicznego. Polega ono na pochłanianiu przez pewne substancje promieni słonecznych, które w następnym kroku są konwertowane w energię elektryczną. Zjawiskiem tym zainteresował się niemiecki fizyk Philipp Eduard Anton von Lenard, który w 1902 roku opublikował na ten temat obszerne opracowanie. I chociaż pierwsze instalacje tego typu – które w głównej mierze składały się z selenu – w zaledwie 2% przekształcały energię słoneczną w elektryczną, to jednak potwierdzały słuszność sformułowanej teorii. Zaowocowało to tym, iż panele słoneczne stały się przedmiotem dalszych badań, a niemiecki naukowiec w 1905 roku otrzymał nagrodę Nobla.


Ogniwa fotowoltaiczne – dalszy rozwój

Jednym z najważniejszych kroków w rozwoju paneli solarnych było wykorzystanie do ich budowy krzemu, co pozwoliło zwiększyć efektywność zamiany energii słonecznej w elektryczną do 6%. Spowodowało to zainteresowanie fotowoltaiką na całym świecie, a wiele instytucji naukowych zaczęło inwestować w jej rozwój.

Przyspieszenie badań spowodowały też określone wydarzenia – takie jak embargo na paliwa z krajów arabskich czy gwałtowny rozwój ruchów ekologicznych. Nie bez znaczenia był także fakt, iż sama NASA zainteresowała się tą przełomową technologią – w 1958 roku (kiedy wydajność fotowoltaiki została zwiększona do 9%) została ona wykorzystana do zasilania sztucznych satelitów. Jednak masowe zastosowanie paneli słonecznych (na przykład w przemyśle) nie było jeszcze możliwe, a na przeszkodzie stała niska wydajność i duże koszty produkcji.

Z czasem uległo to zmianie, a coraz niższe koszty produkcji pozwoliły na powszechniejsze zastosowanie. Najpierw były to platformy wiertnicze i kolej, a z czasem coraz szersze gałęzie przemysłu. Dzisiaj panele solarne są wykorzystywane na masową skalę – i to zarówno w przemyśle, jak i w codziennym życiu.

Szybki rozwój paneli fotowoltaicznych sprawił, iż stały się one popularne na całym świecie. Ich niewątpliwe zalety to ekologia, oszczędność i funkcjonalność. Jednocześnie warto tu podkreślić, iż są inwestycją na długie lata – prawidłowe użytkowanie i odpowiednia konserwacja sprawia, iż można je wykorzystywać przez naprawdę długi okres czasu.

Przeczytaj również: