Powierzchnia paneli słonecznych jest dość delikatna, dlatego producenci stosują szkło ochronne, aby uniknąć uszkodzenia segmentów roboczych. Zainstalowanie paneli słonecznych na dachu budynku pozwala znacznie zaoszczędzić na kosztach energii elektrycznej. 

Jednak część producentów twierdzi, że  aby zachować efektywne działanie, powierzchnię paneli należy je regularnie czyścić. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na pytania czym myć panele fotowoltaiczne i czy w ogóle je myć?

Kiedy i jak myć panele fotowoltaiczne?

Trudność polega nie tylko na pracy na wysokości, ale także na technologiach czyszczenia. Jeśli panele słoneczne nie zostaną odpowiednio wyczyszczone, utracą wydajność, a w skrajnych przypadkach będą wymagały naprawy. Najlepszy czas na mycie paneli fotowoltaicznych to wiosna/lato. W zależności od tego, jak wyglądała zima, panele mogą mieć różny stopień zanieczyszczenia, a strata w produkcji spowodowana zanieczyszczeniem oznacza stratę inwestycji.

Czyszczenie paneli słonecznych nie jest łatwym zadaniem, ponieważ moduły słoneczne montowane są na dachach. Nawet jeśli panele słoneczne są zainstalowane na ziemi (jak w dużych elektrowniach sieciowych), pojawia się problem czyszczenia dużych powierzchni w sposób skuteczny. W zależności od stopnia zabrudzenia choćby jednego panelu mogą one generować znaczne straty. W niektórych przypadkach zanieczyszczony panel może produkować o 30% mniej energii.

Jak przebiega profesjonalne czyszczenie fotowoltaiki?

Niektórzy producenci zalecają comiesięczne czyszczenie paneli, a także regularne zamiatanie z nich śniegu zimą, my się jednak z tą ideą nie zgadzamy. Panele fotowoltaiczne nie powinny być czyszczone co miesiąc. Przy obecnie panujących warunkach atmosferycznych w ciągu roku, wystarczy myć je raz do roku.

Jeżeli chodzi o same zanieczyszczenia. Odpowiednio zlokalizowana fotowoltaika nie brudzi się w sposób istotnie wpływający na jej funkcjonalność. Problemem może być umiejscowienie jej w pobliżu placów budowy czy innego miejsca potencjalnych zanieczyszczeń.

Ale jeżeli już myć – to jak?

  • używaj tylko deszczówki lub wody zdemineralizowanej, nie można korzystać ze zwykłej wody, gdyż osad w niej zawarty może zostać na szybie i zmniejszyć  jej przepuszczalność świetlną;
  • nie należy myć pod ciśnieniem, gdyż można uszkodzić w ten sposób ogniwa;
  •  nie używaj twardych szczotek do czyszczenia szkła – mogą zarysować powierzchnię;
  •   zrezygnuj z agresywnych chemikaliów, szkło nie zawsze odpowiednio na nie reaguje;
  •  przed czyszczeniem mechanicznym warto polać panele wodą bez kontaktu ze szmatami i szczotkami;
  • nie czyścić na mokro w przypadku mrozu, może to spowodować uszkodzenie szyby.

Jak odbywa się profesjonalne czyszczenie?

O ile jesteś w stanie samodzielnie wyczyścić panele z kurzu raz w miesiącu, to około raz w roku możesz zamówić profesjonalne czyszczenie. Przy pomocy odpowiednich narzędzi pracownicy wyspecjalizowanej firmy wyczyszczą panele słoneczne z kurzu, uporczywego brudu. Zalety profesjonalnego czyszczenia to:

  •   brak ryzyka uszkodzenia;
  •   zapewnienie maksymalnej wydajności po umyciu;
  •   wykonywanie prac na wysokości z zachowaniem środków bezpieczeństwa;
  •   używanie odpowiednich narzędzi, które nie porysują szkła;

Jak już wspomnieliśmy wyżej z  reguły do czyszczenia modułów używa się deszczówki lub wody zdemineralizowanej. Dzięki temu doskonały efekt mycia uzyskuje się bez użycia środków chemicznych. Gdy panel słoneczny jest czyszczony w ten sposób, uzyskuje się maksymalną przepuszczalność światła, a co za tym idzie, maksymalne wytwarzanie energii.

Konserwacja fotowoltaiki

Ciągłość i wysoka niezawodność pracy paneli jest możliwa pod warunkiem właściwej ich konserwacji. W jej skład wchodzi diagnostyka zarówno wszystkich urządzeń technicznych zainstalowanych na stacji, jak i poszczególnych jej elementów (moduły słoneczne, falowniki, transformatory itp.). Wykonywanie okresowych rutynowych konserwacji i napraw przewidzianych w specyfikacji sprzętu. Monitorowanie stanu i wytrzymałości konstrukcji metalowych, na których mocowane są panele słoneczne, łączników i połączeń gwintowanych.

Pamiętajmy, że częściej  niż samo mycie należy sprawdzić wizualnie stan paneli.  Czy nie są zabrudzone przez  liście, odchody ptaków lub inne większe zabrudzenia na modułach. Takie sprawdzanie powinno być podstawą dbania o kondycję naszej fotowoltaiki.

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych – zaufaj profesjonalistom

Z racji tego, że fotowoltaiki jest mimo wszystko instalacją dość znaczącą i istotną w trakcie codziennego funkcjonowania, powinniśmy zwrócić uwagę na jej regularną konserwację oraz czyszczenie. Oczywiście można zrobić to samemu, ale wydaje się to zupełnie zbędnym wysiłkiem, który przy okazji może przynieść raczej niekorzystne rezultaty.

Aby czyścić panele fotowoltaiczne na własną rękę, nie powinno używać się na przykład płynu do mycia szyb, tylko specjalnego środka do czyszczenia paneli fotowoltaicznych oraz modułów fotowoltaicznych. Jest to gwarancja względnie dokładnego czyszczenia instalacji fotowoltaicznej, ale nadal nie poleca się robić tego samemu, ponieważ mimo posiadania odpowiednich środków oraz narzędzi można popełnić błąd, który w znacznym stopniu wpłynie na funkcjonowanie paneli fotowoltaicznych oraz, tym samym, całej instalacji. Użycie myjki ciśnieniowej również nie jest przesadnie wskazane – znacznie lepiej jest zaufać specjalistom, którzy doskonale znają się na rzeczy i przeprowadzą cały proces bez odwróconej osmozy oraz szoku termicznego dla paneli PV.

Jak czyścić panele fotowoltaiczne? Eksperci wiedzą to najlepiej!

Fotowoltaika od dobrych kilku czy nawet kilkunastu lat zyskuje ogromną popularność i jest jedną z najbardziej docenianych ekologicznych technologii, jakie są dostępne na rynku. Nie można się temu dziwić, bowiem mamy do czynienia z rozwiązaniem nad wyraz opłacalnym zarówno finansowo, jak i pod względem troski o środowisko. Aby jednak cieszyć się sprawnym działaniem instalacji PV, należy poddawać ją pewnym zabiegom konserwacyjnym oraz w kwestii czyszczenia.

Nie są to zadania nad wyraz skomplikowane i wymagające ogromnej regularności, ale raz na jakiś czas należy czyścić poszczególne elementy instalacji fotowoltaicznych. Z racji ogromnej w ostatnich latach popularności paneli fotowoltaicznych na wyciągnięcie ręki znajdziesz specjalistów, dzięki którym konserwacja paneli będzie nie tylko tania, ale i nad wyraz dokładna i precyzyjna. Z racji stosunkowo niskich cen usługi oraz faktu, że wiele firm oferuje coroczny serwis w ramach zakupu i montażu paneli, zdecydowanie bardziej opłacalną kwestią będzie poproszenie o pomoc specjalistów, niż silenie się na czyszczenie fotowoltaiki samemu.

Profesjonaliści w zakresie czyszczenia paneli fotowoltaicznych

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych, jak napisaliśmy wyżej, najlepiej zostawić profesjonalistom. Ważną kwestią jest jednak dobranie ich tak, aby mieć świadomość odnośnie zadowalających i satysfakcjonujących efektów końcowych. Warto na przykład zainteresować się naszymi usługami.

Dlaczego współpraca z nami jest tak opłacalna?

Przede wszystkim dlatego, że mamy wiele lat doświadczenia jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne i ich montaż; umiemy także z należytą precyzją czyścić panele fotowoltaiczne. Wszelkie szczegóły nawet najbardziej rozbudowanych modułów i instalacji nie są nam straszne – dopilnujemy tego, abyś mógł cieszyć się sprawnym działaniem oraz estetycznym wyglądem tych instalacji.

Niezależnie od wielkości oraz charakterystyki Twojej instalacji fotowoltaicznej możesz liczyć na stuprocentowy profesjonalizm w zakresie obsługi klienta; profesjonalne i indywidualne podejście do każdego zlecenia to nasz ogromny priorytet, dzięki czemu obecnie możemy pochwalić się naprawdę obszerną bazą stałych klientów.

Już teraz dołącz do nich i ciesz się satysfakcją z posiadania czystych i sprawnie działających paneli fotowoltaicznych.

Przeczytaj również: