Żyjemy w czasach, w których pozyskiwanie energii z paliw kopalnych staje się nieuzasadnione, nie tylko w ujęciu ekonomicznym, ale i ekologicznym. Mimo że przeważająca część produkcji energii w Polsce nadal pochodzi ze spalania paliw kopalnych, coraz większą rolę zaczynają odgrywać źródła odnawialne, zwłaszcza w obszarze gospodarstw domowych.
Jak wynika z danych statystycznych Polskich Sieci Elektroenergetycznych, w 2019 roku OZE stanowiły jedynie 9,03 produkcji energii elektrycznej. O ile elektrownie zawodowe wciąż wykazują niewielką chęć na dostarczanie zielonej energii do naszych gospodarstw domowych, to prywatni inwestorzy coraz częściej biorą sprawy w swoje ręce i w dużej mierze uniezależniają się od dostawców, stawiając na montaż instalacji OZE w swoich domach.
Fotowoltaika w domu to same zalety
Decydując się na instalację fotowoltaiczną, otrzymamy zasoby darmowej i, co najważniejsze, całkowicie ekologicznej energii. Panele, o których mowa, w swoim działaniu wykorzystują potencjał energetyczny słońca – promieniowanie jest przetwarzane na energię, która następnie trafia do naszych gniazdek.
Nie można powiedzieć, że fotowoltaika daje inwestorom pełną niezależność energetyczną. Wynika to z faktu, że na wydajność paneli wpływają warunki zewnętrzne, a te bywają zmienne, zwłaszcza w polskim klimacie. Nie zmienia to jednak faktu, że korzystając z instalacji fotowoltaicznej, znacząco przyczyniamy się do oszczędzania zasobów naturalnych, a i kwota na rachunkach za energię ulega znacznemu obniżeniu.
Co zamiast fotowoltaiki?
Liczne zalety fotowoltaiki sprawiają, że coraz więcej prywatnych inwestorów kieruje swoją uwagę w stronę tego rozwiązania. Trzeba jednak wspomnieć, że panele fotowoltaiczne nie stanowią jedynego źródła zielonej energii. Mówiąc o rozwiązaniach alternatywnych w polskich warunkach klimatycznych, należy wskazać przede wszystkim na:
- kolektory słoneczne,
- przydomową elektrownię wiatrową,
- rozwiązania hybrydowe.
Istnieją też systemy dedykowane zasilaniu instalacji CO:
- kotły na biomasę,
- rekuperatory,
- pompy ciepła,
- wymienniki gruntowe,
- instalacje odzyskujące ciepło ze ścieków.