Panele słoneczne, tak zwane moduły PV, służą do przetworzenia energii słonecznej w energię elektryczną. Poprzez energię z paneli fotowoltaicznych możemy również podgrzać wodę. Spośród aktualnie znanych ekologicznych źródeł pozyskania energii, panele słoneczne zyskują coraz bardziej na popularności.

Ze względu na to, że to rozwiązanie staje się coraz częściej poruszanym tematem – powstało wokół niego wiele mitów. W tym artykule postaramy się rozwiać wątpliwości i wyjaśnić, jakie są szkodliwe mity na temat paneli fotowoltaicznych.

Panele fotowoltaiczne nie mogą się równać paliwom kopalnym

Wielu sceptyków paneli słonecznych uważa, że są one nieporównywalnie gorsze pod względem uzyskiwania energii do paliw kopalnych. Czy mają rację? Nie do końca. Analitycy związani z branżą fotowoltaiczną dowiedli, że koszta modułów PV z upływem czasu maleją. Jest to zatem świetny moment, by zainwestować w ten rodzaj uzyskania energii. Nie dość, że pozyskiwanie prądu z paneli słonecznych jest ekologiczne, to wcale nie jest mniej zyskowne od paliw kopalnych.

Montaż paneli fotowoltaicznych wymaga przebudowy konstrukcji dachu

 


Montaż paneli fotowoltaicznych wymaga przebudowy konstrukcji dachu

To błędne twierdzenie. Montaż paneli fotowoltaicznych wcale nie musi wiązać się ze wzmacnianiem konstrukcji dachowej. W takim razie jeśli martwisz się, że będziesz miał nieprzewidziane wydatki związane z dostosowaniem dachu do modułów PV – nic bardziej mylnego. 


Panele słoneczne można postawić na każdym budynku

Choć chcielibyśmy, aby tak było, to niestety nie jest prawdą. Niektóre nieruchomości ze względu na swoje umiejscowienie nie mają możliwości posiadania paneli fotowoltaicznych. Wynika to z niczego innego, jak z niewystarczającej powierzchni, na którą pada słońce. Jeśli Twój dach nie jest skierowany na południe, południowy zachód lub południowy-wschód, niestety możliwe, że będziesz musiał zrezygnować z paneli słonecznych na dachu. Jest jednak rozwiązanie tego problemu. Istnieje możliwość ustawienia paneli na gruncie. Wystarczy, abyś znalazł na terenie swojej działki niezacienione miejsce, na którym nie będzie problemu z postawieniem paneli słonecznych.

Panele fotowoltaiczne nie działają w nocy

To prawda. Ze względu na swój charakter pracy nie jest możliwe, aby moduły generowały energię także w nocy. Istnieją jednak rozwiązania, które pozwolą korzystać z energii wygenerowanej w trakcie dnia. Jak można się domyślić – należy tę energię magazynować. Możemy tego dokonać poprzez doposażenie instalacji w żelowe akumulatory. Poza tym istnieje także możliwość połączenie paneli fotowoltaicznych z pompami ciepła. Jest to zresztą bardzo popularne rozwiązanie, które szczerze polecamy.


Moduły PV wymagają konserwacji

Zdecydowanie tak. Z uwagi na swoje umieszczenie, panele fotowoltaiczne są podatne na zmiany atmosferyczne. Wszelkie czynniki związane z pogodą, takie jak osad po deszczu, brud, piach czy kurz mogą w znacznym stopniu zmniejszyć wydajność paneli słonecznych. Aby temu zapobiec powinniśmy odpowiednio pielęgnować moduły. Zazwyczaj producenci poinformują nas o sposobach, w jaki sposób dbać o ogniwa. Istnieje także możliwość montażu specjalnych czujników spadku aktywności – w takiej sytuacji będziemy na bieżąco informowani, kiedy należałoby zająć się wyczyszczeniem paneli.


Inwestycja w panele fotowoltaiczne się nie opłaca, a koszty się nie zwrócą

Gdyby tak było, to rozwiązanie nie zyskałoby tak dużej popularności. Jest to oczywiście nieprawdą. Faktem jest, że aby inwestycja w panele słoneczne zwróciła się, konieczne jest kilka lat. Jednak czym jest kilka lat w porównaniu do czasu, który spędzimy w swoim domu? Długotrwale obniżymy swoje koszty związane z pozyskiwaniem energii, co pozwoli nam w przyszłości odkładać pieniądze na coś innego. Dodatkowo, w Polsce istnieją różnego typu dotacje na fotowoltaikę, które pozwolą rozłożyć koszty. Jeśli nadal zastanawiasz się, czy warto postawić panele na swoim domu – zapoznaj się z jednym z naszych ostatnich artykułów – opisujemy tam, dlaczego ta inwestycja się opłaca.

 

Przeczytaj również: