Coraz więcej osób chce korzystać z odnawialnych źródeł energii, które są przyjazne środowisku i pozwalają nam również zaoszczędzić w dłuższej perspektywie czasu. Z tego względu panele fotowoltaiczne cieszą się rosnącym zainteresowaniem zarówno wśród właścicieli domów wolnostojących, jak i wspólnot mieszkaniowych. Często pojawia się jednak pytanie, czy w przypadku takich rozwiązań jak panele fotowoltaiczne trwałość tego typu instalacji jest po prostu zadowalająca. Co zatem należy wiedzieć na ten temat przed jej zamontowaniem?

Fotowoltaika – żywotność paneli

Należy pamiętać, że fotowoltaika jest stosunkowo nową i cały czas rozwijającą się technologię. Dlatego też nie można ze stu procentową pewność stwierdzić instalując panele fotowoltaiczne jak długo będą nam one służy. Jeśli jednak wierzyć większości producentów takich rozwiązań to powinny one doskonale działać przez co najmniej 25 lat. A po tym czasie mają one wciąż produkować energię ze skutecznością sięgającą minimum 80% swoich pierwotnych możliwości. Wydaje się zatem, że jest to długoletnia inwestycja, która może nam przynieść znaczne oszczędności.

Panele fotowoltaiczne – wytrzymałość na lata

Nie ma nic dziwnego w tym, że osoby rozważające tak poważną inwestycję zastanawiają się kupując panele fotowoltaiczne jak długo działają one wydajnie. Na podstawie wielu eksperckich analiz można jednak śmiało stwierdzić, że będą nam one doskonale służyły przez co najmniej 30 lat, co jest świetnym wynikiem. Warto przy tym jednak pamiętać, że w przypadku takich instalacji jak fotowoltaika żywotność ich może zależeć też od nas samych. System ten będzie bowiem działał bez zarzutu przez długi czas, jeśli zatroszczymy się o jego prawidłową i regularną konserwację.

Przeczytaj również: