Czy warto?
Instalacja fotowoltaiczna w zależności od mocy zainstalowanej, to koszt od kilku do nawet kilkuset tysięcy. Zamontowana zgodnie ze sztuką oraz z użyciem dobrej jakości sprzętu będzie służyła bezobsługowo przez wiele lat. Są jednak sytuacje, na które nie mamy wpływu, m.in. akty wandalizmu, kradzieże, pożary, czy też ponadprzeciętne zjawiska atmosferyczne mogące uszkodzić naszą przydomową elektrownię. Warto zapewnić sobie spokój i ubezpieczyć fotowoltaikę.
Razem, czy osobno?
Wyróżniamy dwa rodzaje ubezpieczeń:
1. Ubezpieczenie fotowoltaiki uwzględnione w polisie ubezpieczeniowej nieruchomości jako element stały;
2. Ubezpieczenie fotowoltaiki jako samodzielny produkt, niezależny od ubezpieczenia nieruchomości.
Najprostszą i najtańszą opcją jest doliczenie wartości instalacji do wartości nieruchomości, co spowoduje zwiększenie wysokości składki (zazwyczaj o około 100-200zł). Jeśli jednak z jakichś powodów wolisz ubezpieczyć swoją instalację „osobno”, możesz to zrobić w ubezpieczalni WIENER, czy też PZU. Klikając w poniższy link możesz wyliczyć wysokość składki i wykupić taką polisę online: https://sprzedaz.wiener.pl/ubezpieczenieoze/step1
Oprócz standardowego zabezpieczenia finansowego przed szkodami wynikającymi, np. pożaru, huraganu, czy też wandalizmu, możemy również liczyć na rekompensatę za przestój niedziałającej instalacji (zazwyczaj do 180 dni).
Którą firmę ubezpieczeniową wybrać?
Zanim zdecydujemy się na zakup polisy, warto porównać ze sobą oferty różnych firm. Występują różnice pomiędzy ofertami liderów polskiego rynku ubezpieczeń. Przykładowo, ubezpieczenie w PZU nie obejmuje stłuczeń i pęknięć paneli, LINK4 pozwala na ubezpieczenie modułów położonych na dachu domku letniskowego, zaś GENERALI wypłaca odszkodowanie do 30 tysięcy złotych (niezależnie od wartości instalacji).
Łatwym sposobem na porównanie ofert różnych ubezpieczycieli jest wizyta w placówce CUK UBEZPIECZENIA, bądź online na www.rankomat.pl .
Pamiętajmy ! Przed podpisaniem umowy zapoznajmy się z jej ogólnymi warunkami !