Jakie źródło ciepła wybrać?

Na przestrzeni ostatnich lat powstało kilkaset tysięcy nowych inwestycji budowlanych. Oznacza to, że w najbliższym czasie wielu inwestorów stanie przed koniecznością wyboru źródła ciepła do swojego domu. Istnieje wiele możliwości, jednakże, biorąc pod uwagę dynamicznie zmieniającą się sytuację na rynku paliw w Polsce i na świecie, podjęcie decyzji nie jest proste. Przyszłość węgla i gazu wydaje się niepewna, głownie za sprawą wyczerpywania się surowców oraz wojny na Ukrainie. Coraz szerszym zainteresowaniem cieszą się nowoczesne rozwiązania np.: pompy ciepła.

Jakie źródło ciepła wybrać? Podejmując decyzję, należy dopasować źródło ciepła do domowników – ich stylu życia oraz możliwości finansowych.

Rodzaje źródeł ciepła – pompy ciepła, piece akumulacyjne, kotły gazowe, folie grzewcze

OGRZEWANIE NA GAZ

Kotły gazowe wśród tradycyjnych metod ogrzewania, są najbardziej ekologicznym i praktycznym źródłem ogrzewania. Wybierając kocioł gazowy, nie ma potrzeby, tak jak w przypadku np. węgla czy pelletu składowania paliw stałych, nie ma konieczności usuwania popiołu. Kocioł gazowy zajmuje relatywnie mało miejsca, dzięki czemu możemy zaoszczędzić obszar. Wadą instalacji gazowej jest stosunkowo wysoki koszt ogrzewania domu. Cena gazu jest zależna od sytuacji na świecie. Dodatkowo, podłączenie do sieci gazowej może być kłopotliwe ze względów logistycznych.

OGRZEWANIE ELEKTRYCZNE – PIECE AKUMULACYJNE

Piece akumulacyjne to dobry pomysł w przypadku wykorzystania instalacji elektrycznej do ogrzewania. Rozwiązania dostępne w tego typu urządzeniach umożliwiają maksymalne dostosowanie pracy systemu grzewczego do warunków otoczenia oraz do naszych potrzeb. Idea pieców

POMPA CIEPŁA

Obecnie podczas dokonywania wyboru źródła ciepła w domu, wiele inwestorów kieruje się możliwością wyboru ekologicznego i nowoczesnego rozwiązania. Pompa ciepła charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji oraz brakiem emisji szkodliwych gazów. Dodatkowo jej praca jest cicha i bezpieczna. Są bezobsługowymi i praktycznie bezawaryjnymi urządzeniami. Odpowiednio dobrana pompa ciepła może służyć za jedyne źródło ciepła w domu. W takim przypadku można zrezygnować z budowy kotłowi czy komina, ograniczając w ten sposób koszty podczas budowy domu. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest możliwość uzyskania dofinansowania na instalację pompy ciepła.

OGRZEWANIE PODCZERWIENIĄ

Ogrzewanie na podczerwień, przy zastosowaniu folii grzewczych to system bezobsługowy. Charakteryzują się łatwością instalacji, brakiem emisyjności oraz możliwością inteligentnego sterowania ogrzewaniem. Folia grzejna to nowoczesny system ogrzewania podczerwienią. Folię można położyć jako ogrzewanie podłogowe, ale również ścienne i sufitowe. Zasada działania folii jest prosta – nagrzewa materiał do którego przylega, a ten oddaje ciepło do otoczenia. Co ważne, podczerwień na której bazuje działanie folii jest jedną z najzdrowszych i najbezpieczniejszych form ogrzewania.

  Pompa ciepła Kocioł gazowy Ogrzewanie prądem
Bezobsługowość Tak Tak Tak
Ekonomia Tania eksploatacja Ceny uzależnione od sytuacji na świecie Droga eksploatacja
Ekologia – odnawialne źródło energii Tak Nie Tak
Żywotność Około 20 lat 10 – 15 lat 20 – 30 lat
Brak konieczności płatnego przyłącza Tak Nie Tak

 

Podsumowanie

Nawet najsprawniejsze ogrzewanie nie spełni swojej roli, jeżeli nie zadbamy o odpowiednią termoizolację budynku. Jak wynika z przedstawionego w tabeli zestawienia, najtańszym i najefektywniejszym źródłem ciepła jest pompa ciepła. Dodatkowo, pompa ciepła praktycznie nie produkuje zanieczyszczeń, dzięki czemu jest ekologicznym źródłem ciepła. Rozwiązanie to jest dodatkowo bezobsługowe i ekonomiczne. Warto pamiętać, że inwestycja w pompę ciepła jest inwestycją w przyszłość, ponieważ pozwala na znaczne oszczędności energii i kosztów eksploatacji oraz przyczynia się do ochrony środowiska. Pompy ciepła dostępne w naszej ofercie są bardzo trwałe i niezawodne, co pozwala na długotrwałe korzystanie bez konieczności częstego.

Dlaczego warto skorzystać z naszych usług?

  • Odpowiedni dobór pompy ciepła – każdorazowo przeprowadzamy u klienta audyt, korzystamy z profesjonalnego oprogramowania, szczegółowo omawiamy z klientem proponowane rozwiązania i możliwości.
  • Atrakcyjna oferta proponowanych rozwiązań i producentów.
  • Pomoc we wszystkich formalnościach związanych z dofinansowaniem „CZYSTE POWIETRZE”, „MOJE CIEPŁO” oraz ulgą termomodernizacyjną.
  • Szybka i bezproblemowa instalacja
  • Stały kontakt z klientem, doradztwo i wsparcie na każdym etapie inwestycji
  • Możliwość kompleksowej obsługi – montaż pomp ciepła, fotowoltaiki, klimatyzacji, ładowarki do samochodów elektrycznych przez jedną firmę

 

 

 

 

Przeczytaj również: