Instalacje fotowoltaiczne w Chwaszczynie cieszą się coraz to większą popularnością. Duża ilość domów jednorodzinnych oraz stale rosnące ceny prądu sprzyjają inwestycji w fotowoltaikę. Mieszkańcy Chwaszczyna decydując się na instalację fotowoltaiczną, stają się niezależni energetycznie i nie martwią się wysokimi rachunkami za prąd.

Fotowoltaika Chwaszczyno dla Twojego domu lub mieszkania – czas postawić na ekologię

Ostatnio panele słoneczne są coraz bardziej powszechne. Jest tak nie bez przyczyny. Systemy fotowoltaiczne pozwalają wiele zaoszczędzić, a także dołączamy do grona osób, które troszczą się o Planetę. Co więcej, użycie Paneli fotowoltaicznych w domu umożliwia uniezależnienie się od dostawcy prądu.

Technologia fotowoltaiczna mocno zyskała na rozgłosie. W sąsiedztwie możesz zauważyć rosnącą ilość budynków z panelami słonecznymi na dachu, można spotkać także ogrom instalacji fotowoltaicznych na gruncie. Masa osób pewnie zastanawia się skąd wziął się tak gigantyczny sukces fotowoltaiki. Trzeba zatem zacząć od tego, jak ona działa.

Czym są panele fotowoltaiczne? Jak działa fotowoltaika? – Chwaszczyno

Fotowoltaika to właściwie użycie promieniowania słonecznego do wytworzenia prądu. Uzyskaną energię masz możliwość użyć nie tylko do zasilenia przeróżnych sprzętów, które posiadamy we własnym domu, ale również do podgrzewania wody lub ogrzania budynku, w którym mieszkamy.

Głównym elementem, jakiego potrzebujemy do wytworzenia prądu są moduły fotowoltaiczne, zwykle potocznie nazywane panelami fotowoltaicznymi. Montowane są one najczęściej na dachu domu. W dużej części przypadków nie nie jest wymagane wzmacnianie konstrukcji dachu – dzieje się tak tylko gdy mamy do czynienia ze starszymi budynkami.

W modułach fotowoltaicznych dochodzi do zjawiska fotowoltaicznego, które polega na transformacji energii ze słońca w prąd stały. prąd rozprowadzany jest po ogniwach, które stworzone są z materiału półprzewodnikowego. Jednym z najczęściej używanych materiałów do budowy ogniw jest krzem.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Moduły słoneczne dzielą się na parę grup: moduły monokrystaliczne oraz moduły polikrystaliczne. Moduły monokrystaliczne wyróżniają się najwyższą jakością i efektywnością działania spośród wszystkich modułów. Te panele zostały stworzone z jednego kryształu krzemu. Dzięki dość niewielkim kosztom produkcji moduły monokrystaliczne są obecnie jednymi z najbardziej powszechnych. Z kolei proces produkowania modułów polikrystalicznych jest nieco prostszy. Tworzone są one z czystego półprzewodników krzemu. Według szacunków efektywność modułów polikrystalicznych, w przeciwieństwie do monokrystalicznych, jest mniejsza o 3%.

Czy instalacja fotowoltaiczna jest ekologiczna? – Chwaszczyno

Z pewnością! Instalacja fotowoltaiczna nie potrzebuje żadnych dodatkowych źródeł energii, jak też nie ma negatywnego wpływu na środowisko. Głównym z powodów, dlaczego ludzie stawiają na montaż instalacji fotowoltaicznej jest fakt, iż jest ona całkowicie ekologiczna i nie wiąże się z degradacją środowiska.

Czy jest się czego bać? Jakie obawy mogą mieć inwestorzy fotowoltaiki w Chwaszczynie?

Pośród potencjalnych nabywców paneli słonecznych przekazywanych jest sporo plotek, które są niestety często powielane. Jakie są to mity?

Mit 1: W Polsce jest za mało słońca na zastosowanie paneli fotowoltaicznych

Jest to jeden z głównych mitów, który zupełnie nie ma odzwierciedlenia w praktyce. Jako doświadczeni specjaliści od instalacji paneli w Chwaszczynie możemy zdecydowanie zaprzeczyć. Nasi klienci są zadowoleni i po kilku sezonach zyskują całkowite uniezależnienie od dostawców prądu.

Ponadto, Polska ma zbliżone nasłonecznienie do Niemiec, które są jednym z liderów instalacji fotowoltaicznych w Europie.

Mit 2: Koszt instalacji nie zwraca się, przez co inwestycja jest nieopłacalna

To nieprawda. Można znaleźć masę dotacji oraz ulg na montaż paneli słonecznych, dzięki czemu poniesione koszty zwracają się jeszcze szybciej. Ponadto powinno się wziąć pod uwagę fakt, że z roku na rok ceny za prąd zwiększają się, a czas spłaty inwestycji redukuje się.

Mit 3: Panele fotowoltaiczne nie ogrzeją twojego domu w pochmurny dzień

Faktem jest, iż najkorzystniejsza pogoda dla instalacji słonecznej to słoneczny dzień. Lecz w chmurny dzień panele fotowoltaiczne również będą spełniać swoje zadanie. Zmniejszone promieniowanie słońca wpływa na sprawność systemu, lecz nie sprawia, że panele nie funkcjonują.

Zobacz realizacje w innych miastach: