Systemy montażu fotowoltaiki na dach płaski – jakie możliwości ma inwestor?

Systemy montażu fotowoltaiki na dachy płaskie są zaprojektowane w taki sposób, aby maksymalizować wydajność paneli słonecznych, jednocześnie zapewniając ich stabilność i bezpieczeństwo. Do montażu paneli na dachach płaskich wykorzystuje się różne technologie i metody, które muszą uwzględniać takie czynniki jak: kierunek, nachylenie paneli, obciążenie wiatrem i śniegiem, a także integralność samej konstrukcji dachu. Poniżej przedstawiamy możliwe rozwiązania techniczne na najbardziej popularne pokrycia dachu płaskiego – czyli pokrycie papą lub membraną:

  1. Systemy balastowe: Są to systemy, które wykorzystują ciężar (tzw. balast, np. płyty betonowe lub bloczki) do stabilizacji konstrukcji montażowej paneli fotowoltaicznych bez konieczności penetracji dachu. Są popularne ze względu na prostotę montażu i minimalizację ryzyka uszkodzenia dachu. Jednakże nie na każdym dachu możliwy jest taki montaż ze względu na ograniczenia w dopuszczalnym obciążeniu dachu.

Rysunek 1 System balastowy z wiatrownicą

  1. Systemy z kotwieniem: Wymagają one mechanicznego mocowania do konstrukcji dachu, co zapewnia większą stabilność, ale wiąże się z koniecznością penetracji powierzchni dachowej. Dzięki temu systemy te są bardziej odporne na silny wiatr. Taki montaż nie jest jednak możliwy w przypadku dachu pokrytego membraną a także gdy pod papą znajduje się warstwa izolacyjna na przykład w postaci styropianu.

Rysunek 2 System kotwiony z wiatrownicą

  1. Systemy klejone: Jest to rozwiązanie w którym specjalne płytki mocujące są zgrzewane pomiędzy istniejącą a nowo położoną warstwą papy lub membrany. W systemie tym unika się wad obu wymienionych wcześniej systemów – brak użycia balastu, dzięki czemu obciążenie dachu jest zdecydowanie mniejsze a także brak przebicia warstw izolacyjnych dachu (metoda z kotwieniem). Wadą systemu klejonego jest czasochłonność montażu a co za tym idzie także jego cena.

Rysunek 3 System klejony z wiatrownicą

Wszystkie systemy montażowe powinny być certyfikowane i testowane przez producentów. Zaleca się aby cały system montażowy pochodził od jednego producenta/dostawcy, tak aby zachować jak najwyższy stopień bezpieczeństwa.

Wśród czynników, które należy wziąć pod uwagę przy doborze optymalnej konstrukcji należy także wymienić kierunek ułożenia paneli. Można wybrać system, w którym wszystkie panele będą zwrócone na południe lub taki, w którym panele będą ustawione w orientacji wschód-zachód. Instalacja fotowoltaiczna zwrócona na południe będzie miała większą sumaryczną roczną produkcję energii elektrycznej. Natomiast instalacja wschód-zachód umożliwi większe wykorzystanie powierzchni dachu a także pozwoli zwiększyć autokonsumpcję.

Bez względu na wybór sposobu przymocowania paneli do dachu zaleca się aby w każdym przypadku, zwłaszcza w strefach, gdzie wieje silny wiatr lub na wyższych budynkach, stosować tzw. wiatrownice. Są to specjalnie wyprofilowane i dobrane elementy, które chronią panele przed wiatrem. Jest to dodatkowy koszt, który jednak warto ponieść ze względu na znaczące zwiększenie bezpieczeństwa instalacji.

Wybór odpowiedniego systemu montażowego zależy od wielu czynników, w tym od specyfiki dachu, lokalnych warunków pogodowych, budżetu oraz celów związanych z wydajnością systemu fotowoltaicznego. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji skonsultować się ze specjalistą, który pomoże ocenić najlepszą opcję dla danego obiektu. Zapraszamy do kontaktu z naszymi przedstawicielami, którzy dobiorą dla Państwa optymalne rozwiązanie.

Przeczytaj również: