Inwerter fotowoltaiczny, który potocznie nazywany jest falownikiem, to nieodłączony element każdej instalacji fotowoltaicznej. Dzięki właściwości zmiany prądu stałego, który wytwarzany jest przez panele fotowoltaiczne na prąd zmienny (prąd przemienny), który przecież płynie w każdym gniazdku elektrycznym, pozwala na szerokie wykorzystanie całej wyprodukowanej energii elektrycznej. Jednak w jaki sposób zbudowany jest falownik w instalacji fotowoltaicznej? Jaka jest jego podstawa funkcja i zasada działania? O tym i więcej w dzisiejszym artykule.

Czym jest falownik fotowoltaiczny?

To, że każdy falownik zmienia prąd stały w prąd przemienny, już wiemy. I w zasadzie jest to fundamentalna funkcja, którą ma do spełnienia każdy inwerter solarny w panelach fotowoltaicznych, a więc zamiana prądu stałego na prąd zmienny. Ponadto poza wspomnianymi panelami fotowoltaicznymi, to właśnie falownik jest kluczowym urządzeniem w każdej instalacji fotowoltaicznej. Dzięki niemu możliwe jest wykorzystanie wyprodukowanej energii do zasilania urządzeń elektrycznych lub innych, które są niezbędne w każdym gospodarstwie domowym.

Warto pamiętać!

Falowniki fotowoltaiczne mogą także oddawać nadmiar wyprodukowanego prądu do sieci energetycznej, co także w późniejszym okresie czasu można odebrać w postaci nadwyżki energii, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Inwertery jednofazowe i trójfazowe to serce instalacji fotowoltaicznej

Z uwagi na to, że falownik zmienia prąd stały w prąd zmienny, na farmach fotowoltaicznych to wyróżnia się dwa zasadnicze rodzaje falowników. Pierwsze z nich tak jak inwertery jednofazowe wykorzystywane są głównie w małych instalacjach paneli fotowoltaicznych, gdzie moc inwertera nie musi być wysoka z uwagi na mniejsze zapotrzebowanie gospodarstwa domowego. Z kolei inwertery trójfazowe stosowane są do znacznie większych instalacji, gdzie zużycie jest większe.
Dlatego w zależności od zużycia prądu, należy dobrać moc inwertera, która zapewnia energię elektryczną na oczekiwanym poziomie. W tym celu monitorowanie pracy instalacji z siecią elektryczną jest niezwykle ważne, ponieważ dostarcza istotnych informacji o parametrach zgodnych w zakresie zużycia prądu.

Warto pamiętać!

Wyróżnia się także inwertery typu off-grid, które nie współpracują z siecią niskiego napięcia. Z kolei inwertery hybrydowe to rozwiązanie idealne, ponieważ współpracują z siecią energetyczną, generując napięcie stałe, a także tego rodzaju falowniki hybrydowe mogą korzystać tak samo z akumulatorów, jak i łączyć się z siecią energetyczna.

Mikroinstalacje PV – z jakich elementów są zbudowane?

Instalacje fotowoltaiczne zbudowane są z różnych elementów w zależności od typu i wielkości konstrukcji. Niemniej wiele z podstawowych komponentów wszystkie moduły fotowoltaiczne posiadają takie same. Z kolei mikroinstalacje PV składają się przede wszystkim z:

  • Paneli fotowoltaicznych, które są płaskimi konstrukcjami, jakie dostosowane są do wyłapywania energii. Wszystkie z nich wykonywane są z krzemu, germanusi i selenu.
  • Falownika, który określany jest inwerterem, którego nadrzędnym zadaniem jest przekształcenie prądu stałego w prąd zmienny, czyli taki jaki płynie w domowym gniazdku elektrycznym.
  • Systemu montażowego, a więc systemu, który stanowią szyny, kotwy, profile w zależności, gdzie dokonywany jest montaż modułów fotowoltaicznych.

Oczywiście wszystkie z komponentów, które tworzą kompletny system fotowoltaiczny, są bardzo ważne. Niemniej falownik to centralny komponent, bez którego niemożliwe byłoby prawidłowe funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej. W zasadzie bez falownika zużycie energii w jakiejkolwiek formie byłoby niemożliwe. Dlatego też inwertery to niezastąpione elementy, które potrzebne są zarówno w mikro, średnich, jak i dużych instalacjach fotowoltaicznych.

Przeczytaj również: