Energia bierna a instalacja fotowoltaiczna
Właściciele instalacji fotowoltaicznych są zobowiązani do rozliczeń z zakładem elektroenergetycznym, a na ich rachunkach znajdują się różne pozycje bardziej i mniej klarowne. Jednym z aspektów, który może budzić wątpliwości, jest pojęcie tzw. energii biernej. Co to jest moc bierna? Na czym polega kompensacja mocy biernej? Oto co powinieneś wiedzieć na temat mocy biernej.
Co to jest moc bierna?
Energia bierna nie jest zużywana przez urządzenia tak, jak to ma miejsce w przypadku energii czynnej. Niemniej jednak jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania urządzeń zasilanych prądem przemiennym.
Moc bierna, płynąca między odbiornikiem a siecią elektryczną, pełni istotną rolę w tworzeniu specyficznego pola elektromagnetycznego, niezbędnego do podtrzymywania prądu przemiennego. To właśnie moc bierna jest odpowiedzialna za to, że w jednej chwili prąd może osiągnąć wartość 50V, a w kolejnej skoczyć do 300V.
W przypadku energii biernej nie zachodzi jej zużycie – moc krąży cyklicznie między siecią a odbiornikami, powodując dodatkowe obciążenie sieci przesyłowych i fluktuacje napięcia. Moc bierna jest regularnie pobierana i oddawana do sieci.
Aby rekompensować straty związane z energią bierną, dostawcy określają limity mocy biernej, których przekroczenie wiąże się z dodatkowymi opłatami dla odbiorców. Zrozumienie tego zagadnienia jest istotne dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych, aby efektywnie zarządzać swoją mocą bierną i unikać dodatkowych kosztów.
Energia bierna fotowoltaika – co generuje moc bierną w domu z instalacją fotowoltaiczną?
Energia bierna w kontekście fotowoltaiki najczęściej pojawia się w wyniku pracy falownika. Jego głównym zadaniem jest przekształcanie energii stałej na energię zmienną, co skutkuje generowaniem energii biernej indukcyjnej.
W praktyce można stwierdzić, że rzadko to małe instalacje fotowoltaiczne są głównym źródłem nadmiaru energii biernej indukcyjnej, raczej powszechnie stosowane sprzęty elektryczne w gospodarstwie domowym są odpowiedzialne za dodatkowe obciążenie sieci przesyłowych i, w konsekwencji, nadmierną produkcję energii biernej.
Warto zauważyć, że konieczność kompensacji mocy biernej, na przykład poprzez zastosowanie baterii kondensatorów, dotyczy głównie elektrowni fotowoltaicznych oraz większych przedsiębiorstw, a nie indywidualnych gospodarstw domowych. W praktyce oznacza to, że posiadacze małych instalacji fotowoltaicznych rzadko muszą się martwić nadmiarem energii biernej, a problem ten dotyka głównie dużej skali infrastruktury energetycznej.
Wpływ instalacji PV na rozliczenie mocy biernej
Instalacje fotowoltaiczne składają się z różnorodnych urządzeń, takich jak przewody solarne, optymalizatory mocy czy falowniki, które mogą generować pewien pobór mocy biernej. W przypadku niewielkich mikroinstalacji domowych, takie oddziaływanie jest jednak na tyle ograniczone, że ryzyko naliczenia opłat za energię bierną jest minimalne. Wyzwaniem może być bardziej użytkowanie zestawów o mocy przekraczającej 50 kWp.
W przypadku małych, przydomowych mikroinstalacji, wpływ wymienionych urządzeń na generację energii biernej jest zazwyczaj niewielki, co zwiększa pewność uniknięcia dodatkowych kosztów związanych z opłatami za energię bierną. Natomiast w przypadku większych instalacji, takich jak małe farmy fotowoltaiczne, konieczność używania większej ilości sprzętu skutkuje zwiększonym poborem energii biernej. Aby zoptymalizować rentowność inwestycji w panele słoneczne o większej mocy, rozważenie zastosowania specjalnych kompensatorów może być kluczowe.
Wykorzystanie odpowiednich kompensatorów mocy w instalacjach fotowoltaicznych pozwala na skuteczną redukcję generowanej energii biernej, co może przyczynić się do maksymalizacji efektywności i opłacalności takich instalacji. Warto zatem zwrócić uwagę na te aspekty, zwłaszcza przy planowaniu i utrzymaniu większych farm fotowoltaicznych.
Kompensacja mocy biernej sposobem na niższe rachunki
Mimo że problem nadmiernego poboru energii biernej dotyczy głównie farm fotowoltaicznych, to może pojawić się również w przypadku niewielkich mikroinstalacji domowych.
W celu zoptymalizowania poboru mocy biernej, właściciel mikroinstalacji przydomowej może zdecydować się na zastosowanie baterii kondensatorów. Ta specjalna bateria generuje przeciwną energię bierną bezpośrednio przy odbiorniku, eliminując potrzebę przesyłania jej przez sieć elektroenergetyczną. Dzięki zastosowaniu baterii kondensatorów energia bierna płynie wyłącznie między kompensatorem mocy biernej a odbiornikiem. Choć posiadacz mikroinstalacji nie jest zobowiązany do kompensacji mocy biernej, może zdecydować się na instalację urządzeń kompensacyjnych. Przed podjęciem decyzji warto jednak dokładnie porównać wysokość opłat za energię bierną z kosztem zakupu i montażu tych urządzeń.
W Sollab, w przypadku potrzeby zajmujemy się doborem urządzeń, które pozwalają na optymalizację kosztów – więcej informacji na stronie producenta: https://savlo.pl/