Czy burza jest groźna dla fotowoltaiki?

Burza to jedno z najniebezpieczniejszych zjawisk atmosferycznych. Każdego roku, wyładowania atmosferyczne powodują wiele szkód, które są powodowane przez ulewne deszcze, porywisty wiatr oraz wyładowania. Czy właściciele instalacji fotowoltaicznej powinni obawiać się burzy?  Jakie zagrożenia ma burza z piorunami dla instalacji fotowoltaicznej? Sprawdź!

Czy fotowoltaika ściąga pioruny?

Mitem jest przekonanie, że instalacja fotowoltaiczna zwiększa ryzyko uderzenia pioruna w budynek. Mitem jest również przeświadczenie, że metal „przyciąga” wyładowania. Montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu, nie wpływa na wzrost ryzyka uderzenia piorunów. Panele fotowoltaiczne nie stanowią żadnego niebezpieczeństwa w tym zakresie. Pioruny szukają najkrótszej drogi do ziemi, dlatego ryzyko uderzenia pioruna wzrasta wraz z wysokością.

Jak ochronić instalację fotowoltaiczną przed burzą z piorunami?

Podstawową ochroną instalacji fotowoltaicznej jest montaż ograniczników przepięć. Przepięcie prądu to podstawowy problem, który często występuje w przypadku wyładowań atmosferycznych. Przepięcie to gwałtowny wzrost napięcia roboczego. Dzięki montażu ograniczników przepięć, nienaturalne napięcie elektryczne powstałe w wyniku uderzenia zostaje rozładowane. Najczęściej stosowane ograniczniki przepięć to te od 500 do 1500 V DC.

Montaż ograniczników przepięć nie zabezpiecza przed wyładowaniami atmosferycznymi. Jeśli fotowoltaika znajduje się na dachu, to w tym przypadku, należy zainstalować instalację odgromową. Instalacja odgromowa pozwala na przechwycenie prądu wyładowania i przesyła go do systemu uziomowego.

Istotny jest również montaż instalacji. Ważne jest, aby instalacja została zamontowana zgodnie obowiązującymi przepisami i normami, aby zapewnić jej bezpieczeństwo w przypadku burzy.

Fotowoltaika a burza z gradem

Podczas burzy, fotowoltaika narażona jest również na inne czynniki zewnętrzne takie jak porywisty wiatr czy grad.  Często podczas burz z obfitymi opadamy mogą wystąpić opady gradu, który przybierać może duże wielkości. Wówczas, warto mieć na uwadze, że każdy dopuszczony do panelu fotowoltaicznego musi spełniać normy IEC. Tylko wysokiej jakości komponenty, są w stanie przetrwać tak ekstremalne warunki pogodowe. Więcej informacji na temat wpływu gradu na fotowoltaikę znajdziesz na naszym blogu: Czy grad może uszkodzić panele fotowoltaiczne?

Innowacyjne rozwiązania – monitorowanie i zdalna kontrola

W dzisiejszym świecie technologii warto wykorzystać innowacje rozwiązania. Systemy monitorowania pozwalają na bieżące śledzenie wydajności instalacji, a zdalna kontrola umożliwia szybką reakcję na ewentualne problemy wynikające z ekstremalnych warunków atmosferycznych.

Przeczytaj również: