Zastanawiasz się, jak wygląda działanie instalacji fotowoltaicznej w pochmurne dni? Obawiasz się, że w zimowym okresie system może nie działać odpowiednio skutecznie?

Faktem jest, że większość energii elektrycznej panele fotowoltaiczne wytwarzają w słonecznym czasie. Pomimo to, w okresie pochmurnym ogniwa PV także produkują energię elektryczną.

Fotowoltaika a pogoda

Zdarza się, że znajdujemy błędne informacje na temat folowoltaiki, jakoby miała ona działać jedynie latem. Nie jest to jednak prawda – znaczna większość współczesnych instalacji potrafi produkować właściwą ilość prądu także przy niewielkiej ilości promieni słonecznych. Korzysta ona wówczas z rozproszonego światła.

Należy wiedzieć, że instalacja fotowoltaiczna jest całoroczna. W okresie letnim nasze systemy produkują większą ilość energii, niż jesteśmy w stanie zużyć. Ten nadmiar jest potem wykorzystywany w ciągu całego roku.

Panele fotowoltaiczne – wpływ pogody

Warto mieć świadomość tego, że swój wpływ na panele fotowoltaiczne warunki atmosferyczne mają jedynie częściowo. Istotne są bowiem również takie czynniki jak kąt nachylenia paneli, kierunek ułożenia ogniw fotowoltaicznych względem światła oraz miejsce montażu paneli. Pogoda jest zatem tylko jednym z wielu aspektów, nie musimy się w związku z tym przejmować pochmurną pogodą czy chłodem, bo nie mają one większego znaczenia na system PV.

Nie musimy się zatem obawiać, że w okresie zimowym czy w czasie pochmurnych dni instalacje fotowoltaiczne nie wytwarzają prądu. Zachmurzenie tylko w nieznacznym stopniu wpływa na pracę ogniw PV – nie muszą one posiadać ciągłego nasłonecznienia ani czystego nieba, żeby w odpowiedni sposób funkcjonować.

Najbardziej istotny jest bowiem roczny bilans, nie zaś poszczególny dzień czy pora roku. Pojedyncze pochmurne dni są bez znaczenia.

Często zastanawiamy się nad optymalnym ustawieniem paneli fotowoltaicznych. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na ten dylemat, ponieważ zarówno elektrownie o orientacji wschód-zachód, jak i te skierowane na południe, dostarczą nam podobną ilość energii. Podpowiedzią może być styl życia mieszkańców konkretnego obiektu – jeśli przebywają w nim cały dzień, to lepszy będzie wschód-zachód, bo pozwoli zwiększyć bieżącą konsumpcję.
Dzięki temu nie będzie magazynowania energii w sieci. Instalacja skierowana na południe może się natomiast okazać nieco tańszym rozwiązaniem.

Przeczytaj również: