MIT #1

„W Polsce jest za mało słońca”

Prawidłowo dobrana instalacja o powierzchni 15-20 m2 jest w stanie pokryć średnie zapotrzebowanie na prąd dla polskiego domu.
Gdyby 1% powierzchni naszego kraju zostało pokryte modułami fotowoltaicznymi, to uzyskiwana z nich energia mogłaby zasilać cały kraj.

MIT #2

„Fotowoltaika jest nieefektywna”

Niemcy są europejskimi liderami w ilości instalacji fotowoltaicznych. W słoneczne dni niemieckie systemy fotowoltaiczne wytwarzają łącznie więcej energii niż wszystkie elektrownie jądrowe na terenie tego kraju.

MIT #3

„Wydajność modułów spada wraz z każdym rokiem pracy”

To prawda, z roku na rok instalacja ma mniejszą wydajność. Jednak spadki te są nieznaczne. Niemiecki instytut Fraunhofer w badaniach dla Solar Energy Systems określił średni roczny spadek wydajności na poziomie 0,1 %.

MIT #4

„To się nie opłaca”

Dzięki postępowi technologii ceny instalacji znacząco spadły. Dodatkowo można skorzystać z dotacji i ulg (np. program „MÓJ PRĄD” lub ulga termomodernizacyjna) CZYTAJ WIĘCEJ. Zwrot takiej inwestycji dla domu o powierzchni 300m^2 zamieszkiwanego przez 4 osoby to około 7 lat. Warto skorzystać z kredytu!  Miesięczna rata może wynieść tyle ile Twój rachunek za prąd! Nie odczujesz różnicy!

MIT #5

„Moduły fotowoltaiczne po
20 latach ulegną uszkodzeniu i trzeba będzie je wymienić”

Nic bardziej mylnego. Przeprowadzone w skrajnych warunkach testy wykazały, że panele mogą produkować energię od 30 do nawet 40 lat.
Producenci udzielają 25 lat gwarancji na sprawność zainstalowanych modułów.

MIT #6

„Fotowoltaika wcale nie jest EKO !”

Wiele osób twierdzi, że podczas produkcji modułów fotowoltaicznych zużywane jest więcej energii niż będzie ona w stanie wyprodukować po podłączeniu. Instalacja potrzebuje tylko 2 lat pracy, aby zwrócić energię zużytą do jej wyprodukowania. Po upływie tego Twoja instalacja będzie w 100% przyjazna środowisku.
Co więcej, decydując się na moduły fotowoltaiczne skutecznie zmniejszysz emisję CO2 oraz tzw. elektrosmogu.

Przeczytaj również: