Rozmiar paneli fotowoltaicznych – od czego zależy?

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej poza mocą, należy wziąć pod uwagę również wymiar i wagę paneli fotowoltaicznych. Trzeba przy tym pamiętać, że różne są konstrukcje dachów, co wpływa na możliwość zastosowania konkretnych rozwiązań montażowych. Od czego zależą i jakie są wymiary paneli fotowoltaicznych? Jaka jest waga paneli fotowoltaicznych? Ile miejsca zajmuje instalacja fotowoltaiki? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Panele fotowoltaiczne składają się z pojedynczych ogniw połączonych w jeden moduł. W skład najczęściej wybieranych paneli wchodzi przeważnie 60 ogniw fotowoltaicznych. Jednak obecnie na rynku znajdziemy również takie modele które zawierają ich mniej lub więcej, nawet do 72 ogniw fotowoltaicznych. Rozmiar pojedynczego ogniwa to około 15 na 15 cm. Im więcej ogniw, tym bardziej rozległa instalacja, a tym samym większa waga całej konstrukcji. Wiele zależy od tego, jakiej mocy oczekujemy od naszej elektrowni solarnej.

Wymiary i waga paneli fotowoltaicznych zależą od kilku czynników:

moc: wraz ze wzrostem mocy modułów wzrastają ich wymiary i waga

sprawność: wraz ze wzrostem sprawności modułów spadają ich wymiary i waga

konstrukcja – moduły mogą być bifacjalne (dwie warstwy szkła – i z przodu i tyłu modułu) lub tradycyjnie – mają szkło z przodu i folię backsheet z tyłu modułu. Z racji tego, że szkło jest cięższe niż folia, moduły bifacjalne są cięższe.

zastosowana technologia – rodzaj zastosowanych w module ogniw wpływa na szerokość i długość modułu

Jeśli komuś zależy na jak najmniejszych wymiarach czy najniższej wadze instalacji to powinien szczególną uwagę zwrócić na sprawność modułu. Obecnie moduły mają sprawność w zakresie 20-22,5%. Im wyższa sprawność modułu tym mniejsza jest potrzebna powierzchnia do osiągnięcia tej samej mocy modułu i w konsekwencji mocy instalacji. Dlaczego to może być ważne? Po pierwsze, kiedy dach na którym ma być posadowiona instalacja jest mały. Po drugie, zastosowanie większych modułów może prowadzić do oszczędności na innych materiałach jak konstrukcja, liczba optymalizatorów czy złączek i dzięki temu instalacja może być tańsza. Natomiast na wagę modułów należy zwrócić szczególną uwagę w przypadku starych dachów, gdzie ich nośność może być ograniczona.

Obecnie standardowe moduły używane w instalacjach do 50kWp mają moc około 425-500Wp. Ich wymiary mieszczą się w przedziałach: długość modułu 170-225cm, szerokość 105-115cm, wysokość modułu 3-3,5cm. Dzięki różnorodności wymiarów możliwe jest optymalne dopasowanie modułów do kształtu i wymiarów dachów, zwłaszcza gdy miejsca na modułu jest mało. Waga obecnie używanych w mikroinstalacjach modułów to około 20-27kg.

Przeczytaj również: