Rosnące ceny energii elektrycznej oraz ogrzewania sprawiają, że obecni użytkownicy instalacji fotowoltaicznych coraz częściej decydują się na rozbudowę swojej obecnej elektrowni słonecznej. Rozbudowa zyskuje na popularności, ponieważ w przypadku zmiany ogrzewania w budynku, np. na pompę ciepła lub dodatkowy sprzęt elektroniczny, wpływa na codzienne zwiększenie zużycia energii elektrycznej. W takiej sytuacji, rozbudowa instalacji jest w pełni uzasadniona. Jednak, czy zawsze jest to konieczne? Jakie korzyści może przynieść podniesienie mocy instalacji PV? Jak wygląda rozbudowa?
W poniższym artykule rozwiewamy wątpliwości. Zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią wpisu!
Czy instalacje fotowoltaiczne można rozbudować?
Oczywiście, nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań. Aby instalacja fotowoltaiczna była możliwie najbardziej opłacalna, powinna być idealnie dopasowana do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Początkowo, wielu inwestorów decydowało się na niewielką liczbę paneli. Jednak, zmieniająca się sytuacja na rynku surowców oraz inflacja sprawiają, że dziś coraz częściej zapadają decyzje o rozbudowie instalacji.
Zużycie prądu systematycznie rośnie. Zjawisko to obejmuje również prosumentów, którzy korzystając z wyprodukowanej przez siebie energii, przestają oszczędzać prąd, dokupując kolejne, energochłonne urządzenia – takie jak np. pompy ciepła czy klimatyzację.
Profesjonalne firmy fotowoltaiczne, podczas doboru mocy instalacji PV biorą więc pod uwagę zarówno bieżące zużycie energii w domu czy firmie, ale i również planowane w przyszłości inwestycje. Jednakże, jeśli moc została niedostatecznie oszacowana, wówczas można rozbudować obecną instalację.
Rozbudowa instalacji, a dodatkowy osprzęt
Rozbudowanie instalacji fotowoltaicznej nie zawsze wiąże się wyłącznie z dołożeniem kolejnych paneli. Jest to wystarczające wtedy, gdy reszta urządzeń, na które składa się całość systemu, na to pozwala. Decydując się na dołożenie nowych paneli, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę czy posiada się falownik o odpowiedniej mocy. Bez inwertera nie dałoby się wykorzystać prądu produkowanego przez panele do zasilania urządzeń elektrycznych w domu, natomiast jeśli jest on niedostosowany do wielkości instalacji, może on nie podołać w przetwarzaniu dużych ilości prądu stałego.
Wydawać by się mogło, że najlepiej kupić bardzo mocny inwerter, aby dokładanie paneli fotowoltaicznych okazało się jedyną, wymaganą czynnością. Okazuje się jednak, że falownik, który jest zbyt mało obciążony, traci na sprawności nawet o kilka procent. Właśnie dlatego do mikroinstalacji fotowoltaicznej należy dobrać taki inwerter, który dopasowany jest do maksymalnej mocy generowanej przez panele fotowoltaiczne.
Ograniczeniem może być jedynie powierzchnia dachu, chociaż tutaj z pomocą przychodzą instalacje naziemne. Takie rozwiązanie pozwala na rozbudowę i montaż fotowoltaiki nawet w miejscach, gdzie dach jest niekorzystnie usytuowany pod względem ekspozycji na nasłonecznienie.
Czy warto rozbudowywać instalację fotowoltaiczną?
Decyzję tę należy podjąć indywidualnie, biorąc pod uwagę konkretne warunki, potrzeby i czynniki finansowe. Przed podjęciem decyzji o rozbudowie instalacji fotowoltaicznej zaleca się przeprowadzenie dokładnej analizy opłacalności, uwzględniając wszystkie koszty i korzyści. Warto również skonsultować się z profesjonalistami w dziedzinie energii odnawialnej, którzy mogą dostarczyć rzetelną ocenę techniczną i doradztwo dotyczące rozbudowy.