Taryfa G13 – kiedy warto ją wybrać?

Prąd elektryczny to nieodłączna część naszego życia codziennego. Bez niego wiele z naszych urządzeń i systemów nie działałoby. Opłacanie rachunków za prąd może stanowić znaczący wydatek w budżecie domowym. Odpowiednia taryfa prądu może znacznie obniżyć rachunki, pod warunkiem, że zostanie dopasowana do stylu życia domowników i nawyków. Dlatego warto zrozumieć, czym są taryfy prądu, jaką taryfę wybrać oraz jak możemy wpłynąć na nasze rachunki za energię elektryczną. Czy taryfa G13 będzie dla dobrym rozwiązaniem dla Twojego gospodarstwa domowego? Sprawdź!

Taryfy prądu – co to takiego?

Taryfy prądu to system cenowy, według którego dostawcy energii elektrycznej naliczają opłaty za zużycie prądu. Istnieje wiele różnych taryf prądowych, ale główne rodzaje można podzielić na dwie główne kategorie:

  1. Taryfy stałe: W taryfach stałych opłaty są niezmienne przez cały okres umowy. Oznacza to, że płacisz tę samą kwotę za prąd niezależnie od pory dnia lub roku.
  2. Taryfy czasowe: Taryfy czasowe dzielą dobę na różne okresy, zazwyczaj dzieląc dni na godziny szczytu i godziny poza szczytem. Opłaty za prąd różnią się w zależności od pory dnia. W godzinach szczytu możesz płacić więcej.

Jak wpłynąć na rachunki za prąd?

  1. Energooszczędność: Jednym z najważniejszych sposobów na obniżenie rachunków za prąd jest zwiększenie efektywności energetycznej w swoim domu. Możesz to zrobić poprzez wymianę przestarzałych urządzeń na bardziej energooszczędne modele, izolację budynku i stosowanie energooszczędnych żarówek.
  2. Monitorowanie zużycia: Korzystaj z narzędzi do monitorowania zużycia energii, takich jak inteligentne liczniki prądu. Dzięki nim będziesz mógł śledzić, kiedy zużywasz najwięcej prądu i podejmować działania w celu ograniczenia tego zużycia w okresach szczytowych.
  3. Wybór odpowiedniej taryfy: Jeśli masz możliwość wyboru taryfy prądu, zastanów się nad tym, która będzie najlepiej dopasowana do twojego stylu życia. Jeśli jesteś w stanie unikać zużycia prądu w godzinach szczytu, taryfy czasowe mogą być korzystne. Jeśli jesteś małym użytkownikiem prądu, taryfy progresywne mogą być tańsze.
  4. Odnawialne źródła energii: Rozważ zainwestowanie w odnawialne źródła energii, takie jak panele słoneczne lub mała elektrownia wiatrowa. To może pomóc w ograniczeniu rachunków za prąd i zmniejszeniu wpływu na środowisko.

Czym jest taryfa G13?

Trójstrefowa taryfa prądu – dostępna tylko dla gospodarstw domowych z trójfazowym podłączeniem do sieci. Dzieli dobę na trzy strefy cenowe: przedpołudnie (średnie ceny), popołudnie (wysokie ceny) i pozostałe godziny (niskie ceny).

Oznaczenia taryfy:

  • G – grupa odbiorców korzystających z różnych rodzajów napięcia (przeważnie niskiego), ale do celów niekomercyjnych, najczęściej prywatnych.
  • 1 – wartość mocy umownej mniejsza niż 40 kW + zabezpieczenie przedlicznikowe do 63 A (informuje ono o maksymalnym natężeniu prądu elektrycznego – tzn. jakie obciążenie wytrzyma instalacja)
  • 3 – taryfa trójstrefowa – doba podzielona jest na trzy części, o ich podziale i cenach decyduje dystrybutor. Wielu dystrybutorów stosuje podział na szczyt przedpołudniowy (czyli w godzinach 7:00 – 13:00) objęty średnią stawką za 1 kWh, popołudniowy (związany z wysoką ceną, zależny też od pory roku, np. latem w godzinach 19:00 – 22:00, zimą natomiast w godzinach 16:00 – 21:00) oraz pozostałe godziny (najniższa cena, np. zimą w godzinach 21:00 – 7:00).

Taryfa G13 – dla kogo?

Jeśli w ciągu dnia świadomie zużywasz prąd wtedy, gdy oferowane są najniższe stawki, a do tego ma możliwość zaprogramowania urządzeń na tryb energooszczędny w określonych godzinach, to dzięki taryfie G13 możesz obniżyć swoje rachunki za prąd.

To również korzystne rozwiązanie dla gospodarstw, które ogrzewają swój budynek energią elektryczną lub pompą ciepła. Taryfa G13 będzie jednak rentowna dopiero wtedy, gdy przynajmniej 60% prądu na ogrzewanie będzie pobierane ze strefy niskich cen.

Dodatkowo, gdy posiadasz samochód na napęd hybrydowy lub w 100 % elektryczny, wówczas możesz ładować auto w czasie obowiązywania niskich cen.

Jak przejść na taryfę G13?

Raz w roku można bezpłatnie zmienić taryfę energetyczną – wystarczy, złożyć wniosek u swojego sprzedawcy energii elektrycznej. Dystrybutor będzie mieć obowiązek wymiany Twojego licznika.

Taryfę G13 oferuje obecnie tylko Tauron (stan na 31 października 2023 r.).

 

Przeczytaj również: