Zainteresowanie fotowoltaiką nadal jest niezwykle duże. Wśród wszystkich odnawialnych źródeł energii to instalacje fotowoltaiczne cieszą się w Polsce największą popularnością. Taki stan rzeczy nie powinien nikogo dziwić, ponieważ własna „mini elektrownia”, to w dużym stopniu uniezależnienie się od sieci energetycznych w ramach dostaw prądu z zewnątrz. Co więcej? Oczywiście oszczędności, a także coraz szersze możliwości inwestycyjne, jakie oferuje ten sektor. Dlatego też gra jest warta świeczki. Jednak zanim zapadnie decyzja o montażu paneli fotowoltaicznych, warto zapoznać się w najważniejszymi kwestiami.

Niewątpliwie głównym atutem instalacji fotowoltaicznej jest niezależność. Wraz z coraz wyższymi cenami energii, dostęp do darmowych zasobów to niezwykle kusząca propozycja. Poniesiona inwestycja w panele fotowoltaiczne stosunkowo szybko się zwraca. A na pierwszy rzut oka w zasadzie każdy może sobie pozwolić na montaż paneli fotowoltaicznych, biorąc pod uwagę wiele programów finansujących inwestycje. Jednak o czym warto pamiętać, decydując się na ten sposób pozyskiwania energii?

Instalacja fotowoltaiczna – na czym polega działanie paneli PV?

Instalacje fotowoltaiczne to coraz bardziej popularne rozwiązanie pozyskiwania energii. System działania paneli fotowoltaicznych jest bardzo prosty, ponieważ ogólnie rzecz ujmując – zmieniają one energię słoneczną w energię elektryczną. Oczywiście im większa konstrukcja, tym więcej energii będzie pozyskiwane. W związku z tym promienie słoneczne, które padają na instalacje, pochłaniane są przez półprzewodniki krzemowe, które wybijają elektrony ze swojej pozycji, tym samym zmuszając je do ruchu.

Skuteczna instalacja fotowoltaiczna, to taka, która jest prawidłowo zamontowana, a pochłanialność promieni słonecznych jest na najwyższym możliwym poziomie.

Skuteczność działania fotowoltaiki w Polsce nadal jest często podważana. Wiele osób uważa, że skoro w naszym kraju panuje subtropikalny klimat, to poziom nasłonecznienia  jest zbyt mały, aby możliwe było poprawne działanie instalacji. Oczywiście, tego rodzaju stwierdzenia nie są prawdą. W zasadzie to już jeden z legendarnych mitów, którego nie należy brać na poważnie.

Tym samym o opłacalności fotowoltaiki decyduje głównie moc instalacji. W momencie, kiedy została ona właściwie dobrana do ilości produkowanego prądu oraz jest wystarczająca do zapotrzebowania gospodarstwa domowego, to można mieć pewność, że inwestycja stosunkowo szybko się zwróci.

Czy panele fotowoltaiczne działają wyłącznie w słoneczne dni?

To jedno z bardzo często padających pytań, głównie ze strony osób chcących przejść na ekologiczne źródła pozyskiwania energie. Odpowiedź brzmi nie, ponieważ nowoczesne panele fotowoltaiczne doskonale działają od świtu do zmierzchu. Z kolei w pochmurne dni wykorzystują one promienie, które są rozproszone, co sprawia, że działają one w zasadzie bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Przy skrajnie niekorzystnych warunkach pogodowych, panele wyprodukują po prostu mniej energii.

Trwałość i łatwa konserwacja – zalety instalacji fotowoltaicznych

Pomimo tego, że konieczność utrzymywania w doskonałej kondycji instalacji fotowoltaicznej, w zasadzie można uznać za wadę, to jednak ich konserwacja jest zdecydowanie mniej wymagająca, niż mogłoby się wydawać. Dlaczego tak jest? Z prostego powodu, a mianowicie, panele fotowoltaiczne w zasadzie nie posiadają części ruchomych. Tym samym nie są one narażone na uszkodzenia, a łatwość w instalacji, jak i demontażu to tylko dodatkowe korzyści. Jakie zatem są największe zalety instalacji fotowoltaicznych?

·         trwałość i wytrzymałość instalacji fotowoltaicznej,

·         łatwy montaż i demontaż paneli fotowoltaicznych,

·         niewyczerpalne źródło energii ,

·         zielona energia, która nie zanieczyszcza środowiska,

·         prosta i szybka konserwacja,

·         dziesiątki lat generowania oszczędności,

·         możliwość współpracy z siecią energetyczna.

Poza wieloma korzyściami, jakie daje codzienne korzystanie z paneli fotowoltaicznych, to także droga w kierunku ekologicznego wytwarzania energii. W obliczu nieustannie rosnących cen za prąd, zdecydowanie instalacje fotowoltaiczne będą coraz częstszym widokiem na domach Polaków.

Ekologiczne pozyskiwanie energii – postaw na instalacje fotowoltaiczne

Odnawialne źródła energii to niewątpliwie przyszłość i droga, którą powinien zmierzać świat. Są one dostępne zawsze w takich samych bądź podobnych ilościach, co sprawia, że mają one olbrzymią przewagę na zasobami wyczerpalnymi. Już dziś fotowoltaika jest idealną alternatywą dla codziennego czerpania prądu z sieci, gdzie w większości produkowana energia to efekt spalania węgla (surowca nieodnawialnego).

Podczas codziennej pracy panele fotowoltaiczne nie generują hałasu, a także nie emitują żadnych szkodliwych substancji do atmosfery. W zależności od wielkości instalacji może ona zajmować mało bądź więcej miejsca, ale panele montować można także na dachu, a to olbrzymie udogodnienie. W ramach powyższego należy również podkreślić, że fotowoltaika w przeciwieństwie do różnego rodzaju paliw kopalnych nie zanieczyszcza środowiska.

Fotowoltaika to zdecydowanie bardzo korzystne rozwiązanie. Zarówno ze względów ekologicznych, jak i ekonomicznych. Mając na uwadze połączenie oszczędności z ochroną środowiska naturalnego, można stwierdzić, że jest to dokładnie taka zależność, która powinna wyróżniać nowoczesne instalacje odnawialnych źródeł energii.

Przeczytaj również: