Kolektory słoneczne (solary) a panele (moduły) fotowoltaiczne – czym się różnią?

Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne to pozornie dwa podobne systemy które wykorzystują energię słoneczna. Wiele osób myli panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne, a wynika to głownie z ich podobnego wyglądu. Obie instalacje mogą być montowane na dachach oraz na gruncie . Ich wspólną cecha jest wykorzystanie promieniowana słonecznego i na tym kończą się podobieństwa tych dwóch urządzeń.

Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne – jakie są różnice?

Oto podstawowe różnice:

  1. Funkcja:
    • Panele fotowoltaiczne: Konwertują bezpośrednio energię słoneczną na energię elektryczną za pomocą efektu fotowoltaicznego.
    • Kolektory słoneczne: Absorbują energię słoneczną w celu podgrzewania płynu (np. wody lub specjalnego płynu przewodzącego ciepło – np. glikol) używanego głównie do podgrzewania wody użytkowej.
  2. Budowa:
    • Panele fotowoltaiczne: Składają się z wielu ogniw fotowoltaicznych, zazwyczaj wykonanych z krzemu.
    • Kolektory słoneczne: Mogą mieć różne konstrukcje, ale najczęściej spotykane są kolektory płaskie, które mają czarne powierzchnie absorpcyjne oraz kolektory próżniowe, które składają się z rur wypełnionych płynem i umieszczonych w próżniowej osłonie.
  3. Zastosowanie:
    • Panele fotowoltaiczne: Głównie do produkcji energii elektrycznej, która może być wykorzystywana w domach, firmach czy do zasilania sieci energetycznej.
    • Kolektory słoneczne: Głównie do produkcji ciepłej wody lub wsparcia systemów grzewczych w budynkach.
  4. Efektywność:
    • Panele fotowoltaiczne: Zazwyczaj mają niższą efektywność konwersji energii słonecznej (zależnie od technologii, obecnie w zakresie od 20% do 23% dla komercyjnych paneli krzemowych).
    • Kolektory słoneczne: Mają wyższą efektywność w przekształcaniu energii słonecznej w ciepło, często przekraczającą 70%.
alt=kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne
System zintegrowany na dachu hotelu – moduły fotowoltaiczne i kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne – co wybrać?

Mimo że oba systemy wykorzystują energię słoneczną, mają różne zastosowania i odpowiadają na różne potrzeby. Dzięki pracy paneli fotowoltaicznych powstaje bowiem energia elektryczna, zaś kolektory słoneczne służą do podgrzania wody użytkowej oraz wspierania pracy centralnego ogrzewania

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne nie konkurują ze sobą. Warto więc zdecydować się na montaż obu rozwiązań. Oba rozwiązania są wydajne i mogą pracować przez cały rok. Panele fotowoltaiczne, jak i kolektory solarne są opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia. To również urządzenia ekologiczne i energooszczędne, które zapewniają zmniejszenie kosztów codziennego życia.

Dodatkowo, w przypadku obu urządzeń można obecnie skorzystać z dofinansowania Mój Prąd 5.0. Na Moduły przewidziana jest dotacja do 7 tys. zł natomiast na kolektory słoneczne można uzyskać do 3,5 tys. zł.

Więcej informacji o dofinansowaniach na znajdziesz na naszej stronie w zakładce Finansowanie.

 

Przeczytaj również: