kWp – to oznacza ten skrót?

kWp to skrót od „kilo Watt peak”, co w tłumaczeniu na język polski oznacza „kilo Watów maksymalnych”. Jest to jednostka mocy, która odnosi się do maksymalnej zdolności produkcyjnej modułu fotowoltaicznego (PV) lub całej instalacji fotowoltaicznej w określonych warunkach, zwanych standardowymi warunkami pomiarowymi (STC – Standard Test Conditions).

Warunki STC, w których mierzona jest moc kWp, są zdefiniowane jako:

  • Nasłonecznienie wynoszące 1000 W/m² (czyli bardzo jasny, słoneczny dzień).
  • Temperatura modułu wynosząca 25°C.
  • Spektrum światła słonecznego przy kącie padania promieniowania wynoszącym 1,5 (AM1.5, co odpowiada typowemu spektrum światła słonecznego w południe w Europie Środkowej).

Dla przykładu, jeśli instalacja fotowoltaiczna ma moc 5 kWp, oznacza to, że w powyższych warunkach jest w stanie wyprodukować do 5 kilowatów energii w każdej chwili.

Warto jednak zauważyć, że w rzeczywistości rzadko kiedy występują „standardowe” warunki, dlatego rzeczywista produkcja energii z paneli fotowoltaicznych może być niższa niż ich nominalna moc kWp. W rzeczywistych warunkach produkcyjnych czynniki takie jak zachmurzenie, kąt i kierunek padania światła, temperatura mogą wpływać na osiągi paneli.

Poniżej zamieszczamy kilka przykładów dziennych osiągów instalacji fotowoltaicznej w słoneczne dni w zależności od pory roku oraz kierunku padania promieni słonecznych (kierunku instalacji).

Uzyski 9,7 kWp 17.06
Uzyski 9,5 kWp 19.06 wschód-zachód
Uzyski 9,7 kWp 19.09
Uzyski 9,5 kWp 13.03

Jednostka kWp jest powszechnie używana w branży fotowoltaicznej jako standardowa miara dla określania mocy paneli i instalacji PV.

 

Przeczytaj również: