Ogrzewanie nisko i wysokotemperaturowe

Pompy ciepła zyskują na popularności jako ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania do ogrzewania domów i budynków. Choć niskotemperaturowe i wysokotemperaturowe pompy ciepła charakteryzują się tą samą zasadą działania, to pod niektórymi względami można zauważyć istotne różnice. Decydując się na instalację takiego systemu, warto rozumieć różnice między pompą ciepła niskotemperaturową a wysokotemperaturową, aby wybrać model najlepiej dostosowany do potrzeb danego budynku. Poniżej wyjaśniamy, czym różnią się te dwa rodzaje pomp ciepła.

Jak działa ogrzewanie niskotemperaturowe?

Technologia ogrzewania niskotemperaturowego polega na wykorzystaniu wody grzewczej o temperaturze nominalnej nieprzekraczającej 55°C. W praktyce oznacza to, że źródło ciepła nie musi generować bardzo wysokich temperatur, aby skutecznie ogrzać pomieszczenie, co skutkuje mniejszym zużyciem energii. Niższa temperatura wody zasilającej układ wymaga zastosowania systemów grzewczych o dużej powierzchni. W związku z tym najbardziej efektywne będzie zastosowanie pomp ciepła niskotemperaturowych w nowym budownictwie – domach jednorodzinnych czy biurowcach, gdzie od razu na etapie projektowania zakłada się zastosowanie ogrzewania podłogowego.

Jak działa ogrzewanie wysokotemperaturowe?

W przypadku ogrzewania wysokotemperaturowego temperatura wody przekracza 50°C. Ta forma ogrzewania jest charakterystyczna dla starszych technologii grzewczych, gdzie źródła ciepła, takie jak kotły węglowe czy olejowe, muszą generować wysokie temperatury, aby efektywnie ogrzać przestrzeń współpracując z tradycyjnymi grzejnikami. W takich systemach temperatura może sięgać nawet 90°C.

Ogrzewanie nisko i wysokotemperaturowe – na czym polegają różnice

Podstawowa różnica między ogrzewaniem nisko- a wysokotemperaturowym polega na temperaturze wody zasilającej. W systemach niskotemperaturowych nie przekracza ona 50°C, często może być znacznie niższa. W systemach wysokotemperaturowych woda osiąga ponad 50°C, często dochodząc nawet do 70-90°C. Różnica ta wpływa na ilość energii potrzebnej do zasilania systemu grzewczego.

Przy wyborze rodzaju pompy ciepłą, należy zwrócić uwagę na rodzaj ogrzewania. Starsze grzejniki są zwykle dostosowane do pracy w systemach wysokotemperaturowych i rozprowadzają ciepło w inny sposób. Zajmują też mniej miejsca w porównaniu do instalacji niskotemperaturowych, które wymagają więcej przestrzeni, aby równomiernie rozprowadzić ciepło w pomieszczeniu.

Który rodzaj ogrzewania najlepiej współgra z pompą ciepła?

Zarówno pompy ciepła niskotemperaturowe, jak i wysokotemperaturowe oferują wiele korzyści. Podczas wyboru źródła ciepła, warto skontaktować się z firmą która zajmuje się doborem oraz montażem pomp ciepła. Trudno jednoznacznie stwierdzić, które z rozwiązań jest lepsze – wszystko zależy od oczekiwań użytkowników i specyfiki miejsca. Nie da się ukryć, że optymalnym rozwiązaniem jest połączenie pompy ciepła z technologią niskotemperaturową, która nie wymaga generowania wysokich temperatur. Jednak do tego potrzebne są urządzenia grzewcze o większej powierzchni, zapewniające dokładniejsze rozprowadzanie ciepła. Nie oznacza to jednak, że pompa ciepła nie może współpracować z tradycyjnymi kaloryferami. Na rynku dostępne są również modele dedykowane wysokotemperaturowym grzejnikom. Chociaż ich efektywność grzewcza może być niższa niż w technologii niskotemperaturowej, nadal są bardziej opłacalne w porównaniu z tradycyjnymi metodami grzewczymi. Warto także rozważyć połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką. Niezależnie od tego, czy korzystamy z ogrzewania wysoko- czy niskotemperaturowego, powinniśmy racjonalnie sterować pracą urządzeń, aby generować dokładnie tyle energii cieplnej, ile potrzebujemy. Solidna pompa ciepła nie tylko przynosi oszczędności, ale również wspiera ochronę środowiska naturalnego. Zyskuje ona coraz większe zainteresowanie na rynku.

 

Przeczytaj również: