Wpływ śniegu na pracę paneli fotowoltaicznych? Odśnieżać czy nie?

Zima zaskoczyła Polskę, pokrywając śniegiem dachy domów oraz panele fotowoltaiczne. Zima to magiczny czas, kiedy krajobraz pokrywa się białym puchem śniegu. Jednakże, dla posiadaczy paneli fotowoltaicznych, może to budzić pewne pytania dotyczące wpływu śniegu na wydajność instalacji. Stąd pojawiają się pytania: czy instalację fotowoltaiczną trzeba odśnieżać? Jak śnieg może wpłynąć na produkcję? Czy panele przestaną produkować energię? A może odwrotnie? . Dziś przyjrzymy się temu zagadnieniu i rozwiejemy wątpliwości!

Śnieg na panelach a przepuszczalność promieniowania słonecznego

Pokrycie paneli fotowoltaicznych śniegiem z pewnością ogranicza dostęp światła słonecznego. Grubość warstwy śniegu ma kluczowe znaczenie dla wpływu na przepuszczalność światła. Grubsza warstwa znacznie bardziej ogranicza dostęp światła do paneli, działa jak bariera, blokując promienie padające na powierzchnię paneli.  W przypadku cienkiej warstwy śniegu może mieć minimalny wpływ na wydajność, a nawet w pewnych przypadkach, lekko zwiększyć odbicie światła.

Co ma wpływ na zaleganie śniegu na powierzchni modułów PV?

Na zaleganie śniegu na panelach fotowoltaicznych wpływ mają trzy zasadnicze czynniki takiej jak:

  • Warunki pogodowe (temperatura, wiatr, wilgotność powietrza)
  • Kąt nachylenia zestawu paneli fotowoltaicznych
  • Właściwości szyby pokrywającej moduł PV

Pierwszy czynnik ma istotne znaczenie i może przyczyniać się do samooczyszczania się modułów. Jeśli na dworze podnosi się temperatura lub wieje silny wiatr, śnieg sam usuwa się z paneli. Trudniejsze są przypadki, gdy na panelach zalega przymarznięty śnieg lub szron. W tej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest czekanie, aż temperatura wzrośnie, a przymarznięty śnieg stopnieje.

Kąt nachylenia paneli i projekt montażu mogą wpływać na samooczyszczanie się paneli z opadów atmosferycznych, w tym śniegu. Jeśli panele zostały odpowiednio zaprojektowane, warstwa śniegu może sama z siebie zsuwać się pod wpływem grawitacji. Rekomendowany w Polsce kąt nachylenia wynosi od 30 do 45 stopni. Sprzyja on nie tylko wyższej produkcji energii elektrycznej, ale także łatwości w zsuwaniu się śniegu.

Czy warto odśnieżać panele fotowoltaiczne?

Zasypane śniegiem panele fotowoltaiczne nie są narażone na uszkodzenie. Śnieg w żadne sposób nie wpływa na trwałe obniżenie wydajności . Z tego powodu odśnieżanie jako sposób ochrony fotowoltaiki przed ich zniszczeniem nie ma uzasadnienia. Jeżeli dach budynku nie jest płaski, a kąt jego nachylenia jest na tyle duży, że śnieg na nim nie zalega tygodniami, to nie trzeba w żaden sposób reagować.

Jeżeli zdecydujemy się na odśnieżanie trzeba wiedzieć jak to zrobić. Robiąc to nieumiejętnie, można uszkodzić panele np. rysując szkło na modułach. W przypadku farm PV czasami prowadzi się odśnieżanie, ale realizuje się je z pomocą specjalistycznego sprzętu i tylko gdy śnieg nie jest zmarznięty. W przypadku mikroinstalacji zaleca się poczekać, aż śnieg stopnieje.

UWAGA! Nie wolno odśnieżać instalacji fotowoltaicznej, gdy śnieg jest zmarznięty, a na panelach widoczna jest pokrywa lodowa, ponieważ bardzo łatwo można uszkodzić moduły. W tej sprawie warto skontaktować się ze sprawdzonym instalatorem lub firmą zajmująca się takimi usługami.

Korzyści z zalegania śniegu na panelach fotowoltaicznych

Śnieg może mieć też dobre strony. Podczas zsuwania się z modułów fotowoltaicznych usuwa zabrudzenia, dzięki czemu panele są na wiosnę czyste i gotowe do pracy.

Podsumowując jeżeli na panelach pojawi się pokrywa śnieżna to na krótko i nie powoduje ona dużych strat w produkcji energii. Instalację fotowoltaiczną można odśnieżać tylko w wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach z zachowaniem dużej ostrożności.

 

Przeczytaj również: