Elastyczna taryfa G12

Taryfa G12 jest równie popularna jak taryfa G11. Są najczęściej wybieranymi taryfami przez odbiorców indywidualnych. Taryfa G12 jest dobrym wyborem dla osób z dużym zapotrzebowaniem na prąd. Dla kogo G12 jest dedykowana i kiedy warto wybrać ten sposób rozliczenia?

Czym jest taryfa G12?

Główną cechą taryfy G12 jest podział na dwie strefy czasowe: szczytową i pozaszczytową, z różnymi stawkami za energię elektryczną w zależności od strefy czasowej. W strefie pozaszczytowej, prąd jest tańszy, wówczas urządzenia elektryczne, które są używane w tym czasie zużywają mniej kosztowną energię. Podczas strefy czasowej szczytowej w ciągu dnia stawka jest nieco wyższa. Wyższa cena prądu obowiązuje przez 14 godzin w ciągu doby. Tańsza strefa obowiązuje przez 10 godzin w ciągu doby. U większości dystrybutorów tańsza taryfa nocna działa w godzinach między 22:00 a 6:00 i między 13:00 a 15:00. 

Co oznacza skrót G12?

Z nazwy taryfy G12 możemy odczytać podstawowe informacje o tym:

  • Litera „G” w symbolu oznacza, że taryfa jest przeznaczona dla gospodarstw domowych.
  • Jedynka w oznaczeniu G12 wskazuje, że moc umowna dla tej taryfy nie przekracza 40 kW.
  • Dwójka w nazwie G12 dostarcza nam informacji, że w taryfie obowiązują dwie stawki za energię elektryczną w ciągu dobry, które są uzależnione od pory dnia. Z tego powodu grupę taryfową G12 nazywamy również taryfą dwustrefową lub taryfą nocną.

Kiedy warto wybrać taryfę G12?

Większość gospodarstw domowych korzysta z taryfy G11. Dlaczego? Wynika to z faktu, że taryfa G12 jest bardziej skomplikowana. Jest skierowana głównie do osób, które potrafią zaplanować swoje zużycie energii – wykorzystują energochłonne urządzenia w godzinach poza szczytowych. Opcja ta jest korzystna dla gospodarstw domowych z ogrzewaniem elektrycznym, które używane jest w godzinach nocnych.

Taryfa G12w – dodatkowa opcja przy wyborze taryfy G12?

Istnieje również odmiana weekendowa taryfy G12 – G12w. W tym przypadku tańszą stawką dodatkowo objęte są również weekendy,  święta i dni wolne od pracy. Jest to idealne rozwiązanie dla dla osób, które większość energochłonnych prac domowych wykonują wq dni wolne od pracy i weekendy – w sobotę i niedzielę. Pranie, prasowanie, koszenie trawy to czynności, które przy taryfie G12w najkorzystniej zaplanować właśnie w weekend.

Jak zmienić taryfę energii elektrycznej?

Aby zmienić taryfę energii elektrycznej, należy złożyć wniosek do sprzedawcy energii elektrycznej. Wniosek można złożyć online, pocztą tradycyjną lub osobiście w biurze obsługi klienta sprzedawcy.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej taryfy energii elektrycznej może pozwolić na obniżenie kosztów energii elektrycznej. Dlatego warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i możliwości, aby wybrać najkorzystniejszą taryfę.

Przeczytaj również: